Életművész csokoládédíler az asztalnál

Ez van a névjegykártyájára írva: „Életművész.” Kisebb betűkkel még az áll rajta: asztalitenisz olimpiai, világ- és Európa-bajnok. A telefonban így mutatkozik be: „Erő, egészség!” A pozitív energia úgy árad belőle, mint Toldiból áradhatott az erő. Pedig mindkét kézfeje hiányzik. Pedig Pedig Tauber Zoltánnak hívják.

Kő András
2008. 02. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Állt a dobogó legtetején 1976-ban, a torontói paralimpián. (A mozgássérültek versenyeit itt rendezték.) Elhangzott, hogy forduljanak a zászló felé, ő azonban úgy vélekedett: nem hajt fejet egy olyan zászló előtt, amelyen ott éktelenkedik a vörös csillag. De megkönnyezte a bajnokságát. És ez az egyetlen emlék, amely elérzékenyíti ma is. A magyar nagykövet gratulált, majd rögtön közölte: „Dél-Afrikában verik a négereket, ezért a következő óráktól bojkottáljuk a játékokat. Irány haza.” Moszkvából (honnan máshonnan) jött a telefon, hogy a magyarok lépjenek
vissza. Már útban Toronto felé, Zürichből is vissza akarták fordítani őket, de a magyar attasénak nem volt hozzá szíve. (Ilyen is megesett.) Így nyerhetett Tauber Zoltán paralimpiai aranyérmet.
Hosszú út vezetett ide. És a sorsát nem vonalzóval rajzolták meg. Édesanyja cseléd volt, apját nem ismerte. Vidéken nőtt fel, a nagyszülőknél. Tizenegy éves korában, 1945-ben felrobbant a kezében egy háborús lövedék. A baleset egész életére nyomorékká tette. A fővárosba, a mozgássérült gyerekek Mexikói úti iskolájába került. (Később az intézményhez tartozó állami kórház lett 41 éven keresztül a munkahelye.) Megtanult biciklizni, úszni – a Dunakanyarban egyszer kimentett egy fuldokló gyermeket – és két kézzel pingpongozni. Tizenhat évesen már úttörőbajnok volt. Az idő múlásával kerületi és országos versenyek győztese. Klampár Tibort, a későbbi világbajnokot ifjúsági korában legyőzte.
Meghatározó élmény volt számára az 1956-os forradalom. Az október 25-i parlamenti vérengzést maga is átélte. Egy teherautó platóján utazott az Astoriától a Kossuth térig. Ott meg egy T–34-es orosz páncéloson éltette a szabadságot. Az orosz sortűz elől a Parlament épületének egyik oszlopa nyújtott menedéket. „Jaj, meglőttek! – ordította a sor szélén álló. A másik azt kérdezte: „Van néhány pisztolyom, szétosszam közöttetek?” „Tankok ellen pisztoly?” – hitetlenkedik ma is. És „lököttnek” titulálja az akkori fiút.
Biciklivel szállította az ennivalót. A versenygépére ez volt írva: Olympia. „A ruszkik rám lőttek – emlékezik –, de nem találtak el. Amikor ’45-ben felrobbant a kezemben a háborús lövedék, az orosz akkor is a homlokomnak szegezte a pisztolyt, és azt üvöltötte: Agyonlőlek!” Máskor kézikocsival vitte a kenyeret a kenyérgyárból a betegeknek. Helytállásáért a forradalom után lakást kapott a kórház épületében. Felvette a kapcsolatot a svédországi mozgássérültekkel. Először Stockholmba utaztak – még saját pénzen –, aztán jöttek sorban a versenyek: Stuttgartban, Karlsruhéban, Varsóban, Londonban és másutt.
Az 1960-as római olimpián rendeztek először paralimpiai versenyeket, de csak kerekes székesek részére. Rá tíz évre, 1970-ben – Tauber Zoltánnak köszönhetően – megalakult Magyarországon az első mozgássérült-asztaliteniszklub Halassy Olivér néven. 1975-ben Saint-Étienne rendezte az első mozgássérültek részére kiírt asztalitenisz-világbajnokságot, amely nem a kerekes székesek, hanem az úgynevezett állók versenye volt. És az aranyérmet Tauber Zoltán szerezte meg. Közben háromszor lett Varsó, négyszer Bécs bajnoka, és körbeutazta az egész világot. Toronto után – a bojkott miatt – kizárták a magyarokat a következő olimpiáról, de 1984-ben újfent magyar nyert Paulik Ilona személyében.
Amikor évekkel ezelőtt a sportvezetés elhatározta, hogy a paralimpiai érmeseknek is olimpiai járadékot juttat, a jogfolytonosságot – visszamenőleg – az 1984. esztendőtől állapították meg. Így aztán Tauber 1976-os aranyérme ebben a vonatkozásban olyan, mintha nem is nyert volna. Nagy fájdalma, hogy az olimpiai járadék – alig néhány társával egyetemben – őt nem illeti meg…
A 90-es években írt Taszárra, kihívta egy meccsre az amerikai pilótákat. „Egy kis adrenalint akartam adni nekik. Megvertük őket 15:1-re. A teljesen egészségeseket.” Különben Tauber Zoltán – saját megfogalmazásában – csokoládédíler. Hajnalban a Vágóhíd utcai csokoládégyárban jutányos áron megveszi az édességet, és körbeviszi a városban: a Vámház körúti csarnokban kezdi, a Halleron és a Teleki téri piacon folytatja. Amíg le nem bontották, ő látta el a budai Skála teljes személyzetét az olcsó csokoládéval. Most meg viszi utánuk. A bajnoki mérkőzések előtt a Gellért fürdőben meggyúratja magát. Mert 74 évesen még mindig pingpongozik. Igaz, csak a kerületi másodosztályban. A tizenötös mezőnyben – a teljesen egészségesek között – a hatodik helyen állnak. 1959 óta nős. Feleségének a jobb keze hiányzik. „De ő bontja fel a csirkét és a kacsát – mondja. – És olyan finomat senki nem tud főzni vagy sütni, mint a feleségem.” Tizenöt évvel ezelőtt gerincműtéten esett át, de egy hónap múltával már újra játszott. „Nem szeretek unatkozni – állítja. – Életelemem a mozgás. A nullás vércsoport is erre predesztinál. Nagyon sok ember depressziós, én meg pont az ellenkezője vagyok. Így mutatkozom be: erőt, egészséget, és hozzáteszem, hogy olimpiai, világ- és Európa-bajnok vagyok. Tessék ebből erőt meríteni! Mosolyognak és talán irigyelnek is…”
A sportág egyik híressége, Bátorfi Csilla egyszer hullámvölgybe került, és édesapja Tauber Zoltánhoz fordult segítségért. „Gyere le, Zolikám, a BVSC-be – mondta –, és önts lelki erőt a lányomba. Lássa, hogy két kézzel is lehet pingpongozni!”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.