Elkeserítő számok a statisztikákban

Erdősi Csaba
2008. 02. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap tette közzé a Központi Statisztikai Hivatal a múlt év első 11 hónapjában mért gazdaságstatisztikai adatokat. Bár a számok külön-külön már közismertek, egymás mellé állítva mégis beszédes képet nyújtanak arról, milyen volt Magyarország 2007-ben. A legfontosabb gazdasági mutatók szinte mindegyike esett. Az ipari termelés 8,2 százalékkal nőtt ugyan, de ezt lenullázta az építőiparban mért 13 százalékos visszaesés. Az árak ugyanakkor ebben az ágazatban is nőttek; az építőipari drágulás 6,5 százalékos volt a 2006-os év azonos időszakában rögzítetthez képest.
Az igazán drámai visszaesést, jórészt a kedvezőtlen időjárás miatt, a mezőgazdaság szenvedte el. Az előzetes terméseredmények szerint gabonafélékből 2007-ben 2,8 millió hektáron 9,6 millió tonna termett, 33 százalékkal kevesebb, mint egy évvel korábban. A két legjelentősebb gabonaféléből, búzából és kukoricából egyaránt 4 millió tonna termett, ez a mennyiség a búzánál közel 9, míg a kukoricánál több mint 50 százalékos terméscsökkenést jelent az előző évhez képest. A kukorica termésmennyisége 14 éve nem volt ennyire alacsony. A repce kivételével valamennyi őszi betakarítású növényből kevesebb termett, mint egy évvel korábban. A rossz termés miatt robbantak az árak: a mezőgazdasági termelői árak január–novemberben 21 százalékkal haladták meg a 2006 azonos időszakának színvonalát. A növényi termékek termelői árának 39 százalék feletti emelkedésében nagy szerepe volt a gabonafélék 68, illetve a gyümölcsök több mint 41 százalékos árnövekedésének. Nem véletlen, hogy 2007-ben a fogyasztói árak 8 százalékkal haladták meg az előző évi átlagos szintet.
Az adatok tanúsága szerint a magyar kereskedelmet tavaly az export tartotta életben. A külkereskedelmi áruforgalomban legalábbis a kivitel gyorsabban bővült, mint a behozatal, így az egyenlegjavulás folytatódott. Csakhogy az összkép még így is negatív, hiszen a reálkeresetek 4,7 százalékos csökkenése miatt az egy évvel korábbihoz képest a kiskereskedelemben 2,9 százalékkal kisebb forgalmat bonyolítottak le.
A jelentés külön kiemeli a magyar gazdaság lelassulását, ami különösen annak fényében fájó, hogy közben a világ jól teljesített. A Nemzetközi Valutaalap októberi előrejelzése szerint 2007-ben a világgazdasági termelés 5,2 százalékkal növekedett, a fejlődő államok gazdasági teljesítményének növekedése pedig 8,1 százalékkal tovább gyorsult. Az Egyesült Államokban ugyan erőteljes megtorpanást rögzítettek, a legfontosabb magyarországi exportpiacok, gyakorlatilag az Európai Unió régi tagállamai azonban jól teljesítettek.
Némi javulást csupán az államháztartás képes felmutatni. A pénzforgalmi szemléletű, konszolidált hiány a Pénzügyminisztérium előzetes adatai alapján 2007-ben 1291 milliárd forint volt, 745 milliárddal kevesebb, mint 2006-ban, amivel még mindig negatív csúcstartók vagyunk az EU-ban. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az állam valóban elkezdett volna spórolni: az államháztartás nem konszolidált kiadásai ugyanis 4,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbit.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.