Első és második kalapban

Munkatársunktól
2008. 02. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár az olimpia – illetve női válogatottunk esetében még csak a február végi olaszországi olimpiai selejtező – bűvöletében hajlamosak lehetünk elfelejtkezni róla, idén nyáron vízilabdában Európa-bajnokságot is rendeznek. Július 4–13. között Malaga ad otthont az eseménynek, amelynek sorsolását ma délután ejtik meg Madridban. A kiemelést már elkészítették, a tizenkét csapatos férfimezőnyt öt, a nyolc együttest felvonultató nőit négy kalapba osztották. A kasztokat a 2006-os belgrádi Eb, illetve a malagai kontinesviadal selejtezői alapján állították meg, ami a magyarok számára jó hír, hiszen a legutóbb második fiúk az első szerbekkel az első, a lányok pedig a júliusban a hazai pálya előnyeit élvező spanyolokkal a második kalapba nyertek besorolást.
A kiemelés rendje a következő, férfiak, 1. Szerbia, Magyarország; 2. Spanyolország, Románia; 3. Olaszország, Görögország; 4. Horvátország, Németország, Oroszország; 5. Montenegró, Szlovákia, Macedónia. Nők, 1. Oroszország, Olaszország; 2.: Magyarország, Spanyolország; 3. Hollandia, Görögország; 4. Franciaország, Németország.
A hölgyeknél alapvetően kiegyensúlyozottak az erőviszonyok, a fiúknál azonban akadnak kilengések. Messze nem mindegy például, hogy Andalúziában a második kalapból a házigazda Spanyolország vagy Románia jut ellenfélül, de Montenegró is kirí az ötödik vonalból. Hiszen csupán azért sülylyedt oda, mert a dubrovniki kvalifikációs tornán 7-6-ra alulmaradt
a vb-címvédő Horvátországgal szemben. Nem tévedünk tehát nagyot, ha kijelentjük, hogy Montenegró az Eb-n is bárkit legyőzhet, Szlovákia és Macedónia ellenben nagy valószínűséggel pont nélkül zár, és ha még egyazon hatosba is kerülne, ott máris elkelne az utolsó két hely. (Abból, hogy a hatos csoportokhoz képest öt kalap van, adódik, hogy a negyedikből és az ötödikből összesen három-három együttest rendelnek egy ágra.)
A lebonyolítás rendje a szokásos, tehát a férfiaknál hatos, a nőknél négyes körmérkőzés után a csoportelsők közvetlenül bejutnak a legjobb négy közé, a másodikok pedig a harmadikokkal játszanak keresztbe a kvázi-negyeddöntőben. A fiúknál a negyedikek az ötödik-hatodikokkal szemben élveznek hasonló előnyt, de ilyen mélységbe remélhetőleg nem kell tekintenünk. Még akkor se, ha elméletileg kialakulhat egy bombaerős, öt nagyágyút felvonultató csoport is.
A nőknél a negyedik kalap két együttese, a francia és a német szóra sem érdemes, a többiek azonban közel egyenlő erőt képviselnek, tehát a döntő éppúgy elképzelhető, mint a gürcölés az ötödik helyért. És a jelek szerint a sorsolás sem zilálhatja szét a mezőnyt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.