Nem értettük, miért vagyunk ott – mondta lapunknak névtelenségbe burkolózva egy szocialista településvezető annak kapcsán, hogy hétfőn este Hatvanban találkozott a kormányfő-pártelnök MSZP-s városvezetőkkel. A találkozó egyébként Gyurcsány kezdeményezésére jött létre azután, hogy még az ősszel a városvezetők viszszaverték hírhedt köztisztasági csomagját. (Emlékezetes egyébként, hogy a miniszterelnök felvetése idején már ötpárti tárgyalások folytak a képviselői javadalmazásról, illetve költségtérítési rendszerről, amelyek azóta sem vezettek eredményre.) Annak tisztázását, hogy egy polgármester lehet-e parlamenti képviselő, a belső hatalmi alku nyomán 2010 utánra tolták el – adtuk hírül még tavaly év végén.
– Érdemben nem is esett szó a Gyurcsány által ősszel felemlegetett összeférhetetlenségünkről, inkább csak puhatolózott, hogy haragszunk-e még rá – hallhattuk egy másik résztvevőtől. – De ez még hagyján, viszont arról nem igazán beszéltünk, hogy az önkormányzatok nagy részének 9-10 százalékos hiánya van, és ez hogyan orvosolható – tette hozzá. Egy emlékezetes mondatot nem tudnék mondani sem Gyurcsánytól, sem Bajnai Gordontól, igaz, az utóbbi megint tengernyi pénzt ígért fejlesztésekre – hangsúlyozta egyik informátorunk, aki szerint ebből vagy lesz valami, vagy sem, de a kormány jelen lévő tagjai sem munkahely-bővítési, sem gazdaságfejlesztési stratégiát nem vázoltak fel. Mint megírtuk, a kormányfő-pártelnök Hatvanban Canossát járt, hiszen az őszi összeütközés után meg akarta erősíteni pártbeli bázisát a polgármesterek megnyerésével. Értesüléseink szerint úgy tűnik: sikertelenül.
Süllyedő hajó. A süllyedő hajón? címmel, Szorult helyzetben Gyurcsány magyar kormányfő alcímmel közölt cikket a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Elemzésében a német konzervatív újság bécsi tudósítója, Reinhard Olt kiemelte: a magyar miniszterelnöknek nincs szerencséje. Nem csupán azért, mert legközelebbi munkatársai elhagyják őt, hiszen még több gondot okoz az egyik elődje, Orbán Viktor vezette polgári szövetség, a Fidesz által kezdeményezett referendum, amely az Új Magyarország nevet viselő kormányzati reformprogram lényeges részei ellen irányul. Olt úgy véli: ezzel áll összefüggésben Szetey Gábor személyügyi államtitkár, a közigazgatás újjászervezéséért felelős megbízott bejelentett lemondása. Gál J. Zoltán, Gyurcsány hivatalának korábbi vezetője sem látott magának sok jövőt a „süllyedő hajón”, s elhagyta azt. A lap szerint a népszavazás után előreláthatóan idő előtti (!) parlamenti választások lesznek.
Gulácsi Péter nélkül gálázott a Lipcse
