Érezhetően lehűlt az utóbbi két évben a magyar–lengyel viszony. Ennek alapvető oka, hogy erre a relációra is rátelepedtek az aktuális kormánypártok közötti ideológiai ellentétek, ráadásul magyar részről ez a belpolitikai indíttatású hozzáállás nemegyszer sértő gesztusokban is megnyilatkozott. Ehhez járult, hogy Varsóban bizalmatlanul nézték a Gyurcsány-kormány közeledését Moszkvához. A lengyel sajtó nem nagyon foglalkozik hazánkkal, ám ha igen, megjegyzik a Közép-Európában is feltűnő gazdasági mélyrepülést és Gyurcsány Ferenc Őszöd után nemzetközi szinten is egyértelművé vált hitelvesztését. Legutóbb a Wprost hasonlította a kormányfőt Kádárhoz, és „sajnálta le” a magyar gazdaság állapotát. Mindezek után sokan úgy fogalmaznak: mélypontra süllyedt a magyar–lengyel viszony, tény azonban, hogy igazán vitás kérdések nem terhelik a kapcsolatokat.
A politikusok udvariasan pozitívan nyilatkoznak a kapcsolatokról, ám mondatfűzésükben, négyszemközti mondataikban érződik a korábban nem tapasztalt bizalmatlanság. Hagymányosan kitűnőnek nevezte a két nép kapcsolatait lapunknak Krzystof Lisek, a szejm külügyi bizottságának elnöke is. A kormányzó Polgári Platform (PO) politikusa kiemelte: Tusk első varsói találkozói között fogadja Gyurcsányt, ami arra utal, hogy fontosak a magyar–lengyel kapcsolatok. Mint megjegyezte, az energiabiztonság minden bizonnyal a fontos témák között szerepel. Lisek kiemelte, nem túlozná el a problémákat, ami lényegében azt jelenti, hogy a PO bizonyos feltételek mellett kész új lapot nyitni a kétoldalú kapcsolatokban. A politikus szerint fontos lenne közös álláspont kidolgozása az Európai Unió fórumain, főként a keleti politika kérdésében. Ennek Lisek szerint fontos eleme lenne Kijev és Minszk közelítése az unióhoz, s az olyan országok támogatása, mint Grúzia vagy Moldova. E mondatok azonban szakértők szerint aligha találnak egyértelmű viszonzásra Budapesten.
Lapunknak nyilatkozva Jaroslaw Kaczynski volt miniszterelnök azt emelte ki, hogy a visegrádi csoport találkozói az elmúlt időszakban nem voltak túl kellemesek, főképpen pedig hatékonyak. Mint fogalmazott, arra számít, ha a térségben különféle politikai változásokra sor kerül, akkor összehasonlíthatatlanul hatékonyabban lehet majd továbblépni. Megjegyezte, nagy érdeklődéssel és reménnyel figyeli Orbán Viktor politizálását. Összegzésként megállapította, hogy a térség országainak jóval többet kellene tenniük a közös fellépésben rejlő lehetőségek kihasználásáért.
Gulácsi Péter nélkül gálázott a Lipcse
