Frissítené a viszonyt Tusk Budapesttel

A bizalmatlanság légköre lengi át az egyébként kétoldalú problémáktól lényegében mentes, a társadalmak szintjén továbbra is szoros magyar–lengyel viszonyt Gyurcsány Ferenc mai varsói látogatása előtt. A negatív tendenciákat erősíti, hogy Varsóban érezhetően gyengül a magyar kulturális jelenlét, így az elmúlt mintegy másfél év tükrében megfigyelők szerint már a mostani látogatás ténye is eredménynek számít. Mindenesetre arra lehet számítani, az új lengyel kormány nyitott a kapcsolatok frissítésére.

2008. 02. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Érezhetően lehűlt az utóbbi két évben a magyar–lengyel viszony. Ennek alapvető oka, hogy erre a relációra is rátelepedtek az aktuális kormánypártok közötti ideológiai ellentétek, ráadásul magyar részről ez a belpolitikai indíttatású hozzáállás nemegyszer sértő gesztusokban is megnyilatkozott. Ehhez járult, hogy Varsóban bizalmatlanul nézték a Gyurcsány-kormány közeledését Moszkvához. A lengyel sajtó nem nagyon foglalkozik hazánkkal, ám ha igen, megjegyzik a Közép-Európában is feltűnő gazdasági mélyrepülést és Gyurcsány Ferenc Őszöd után nemzetközi szinten is egyértelművé vált hitelvesztését. Legutóbb a Wprost hasonlította a kormányfőt Kádárhoz, és „sajnálta le” a magyar gazdaság állapotát. Mindezek után sokan úgy fogalmaznak: mélypontra süllyedt a magyar–lengyel viszony, tény azonban, hogy igazán vitás kérdések nem terhelik a kapcsolatokat.
A politikusok udvariasan pozitívan nyilatkoznak a kapcsolatokról, ám mondatfűzésükben, négyszemközti mondataikban érződik a korábban nem tapasztalt bizalmatlanság. Hagymányosan kitűnőnek nevezte a két nép kapcsolatait lapunknak Krzystof Lisek, a szejm külügyi bizottságának elnöke is. A kormányzó Polgári Platform (PO) politikusa kiemelte: Tusk első varsói találkozói között fogadja Gyurcsányt, ami arra utal, hogy fontosak a magyar–lengyel kapcsolatok. Mint megjegyezte, az energiabiztonság minden bizonnyal a fontos témák között szerepel. Lisek kiemelte, nem túlozná el a problémákat, ami lényegében azt jelenti, hogy a PO bizonyos feltételek mellett kész új lapot nyitni a kétoldalú kapcsolatokban. A politikus szerint fontos lenne közös álláspont kidolgozása az Európai Unió fórumain, főként a keleti politika kérdésében. Ennek Lisek szerint fontos eleme lenne Kijev és Minszk közelítése az unióhoz, s az olyan országok támogatása, mint Grúzia vagy Moldova. E mondatok azonban szakértők szerint aligha találnak egyértelmű viszonzásra Budapesten.
Lapunknak nyilatkozva Jaroslaw Kaczynski volt miniszterelnök azt emelte ki, hogy a visegrádi csoport találkozói az elmúlt időszakban nem voltak túl kellemesek, főképpen pedig hatékonyak. Mint fogalmazott, arra számít, ha a térségben különféle politikai változásokra sor kerül, akkor összehasonlíthatatlanul hatékonyabban lehet majd továbblépni. Megjegyezte, nagy érdeklődéssel és reménnyel figyeli Orbán Viktor politizálását. Összegzésként megállapította, hogy a térség országainak jóval többet kellene tenniük a közös fellépésben rejlő lehetőségek kihasználásáért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.