Két tűz között az olasz államfő

Giorgio Napolitano olasz elnök befejezte a tárgyalásokat a pártvezetőkkel, amelyeket a kormányválság megoldása érdekében tartott, ám kiegyezést nem sikerült elérnie. Romano Prodi miniszterelnök múlt csütörtöki bukása óta Napolitano a jobb- és a baloldal érvei között őrlődik, és könnyen lehet, hogy Silvio Berlusconi volt miniszterelnök nyomása erősebbnek bizonyul.

Hírösszefoglaló
2008. 02. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Walter Veltroni, Róma főpolgármestere és egyben a legerősebb olasz balközép párt, a Demokrata Párt (PD) vezére leszögezte: nem akar 2009 előtt parlamenti választásokat. Veltroni a Napolitanóval való megbeszélése után közölte, pártja azt javasolta az államfőnek, hogy 2009 tavaszára írja ki a választásokat, és munkálkodjék egy olyan választójogi reformon, amely elősegítené az ország belpolitikai helyzetének stabilizálását, írta az MTI. A jelenlegi helyzetben Veltroni szerint az előre hozott választás nem szolgálná Olaszország érdekeit. Veltroni szerint ebben az esetben még kuszábbá válna az ország belpolitikai helyzete, a törvényhozásban tovább emelkedne a parlamenti frakciók száma, és olyan pártok között alakulna ki versengés, amelyeknek jelenleg nincs világos választási programjuk. A PD elképzelései szerint a választási rendszer megreformálásáig, majd az azt követő parlamenti választásokig egy átmeneti kormánynak kellene vezetnie Olaszországot. Sokan a jelenlegi rendszert teszik felelőssé Olaszország krónikus politikai instabilitásáért, mivel aránytalanul nagy súlyt ad a kis pártoknak az egyes kormánykoalíciókban.
Ezzel homlokegyenest ellenkező véleményt hangoztatott ugyanakkor a jobboldali Silvio Berlusconi. „Úgy véljük, nincs más megoldás, mint visszatérni az urnákhoz, hogy amilyen gyorsan csak lehet, működőképes kormánya legyen az országnak” – nyilatkozta az államfőtől távozóban Berlusconi újságíróknak. Szerinte Prodi a képviselőházban „világos többséget” tudott szerezni a jelenlegi választási törvény hatálya alatt, és a szenátusban is elnyerte a többségi támogatást, nincs tehát szükség a jogszabály módosítására. Napolitano korábban többször állást foglalt egy átmeneti kormány mellett, de hozzátette azt is, hogy ez Berlusconi egyetértése nélkül nem járható út. Közelmúltbeli felmérések szerint a jobboldal a szavazatok 54,5-56, míg a baloldal 44-45 százalékára számíthat az előre hozott választásokon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.