Kétségek között ülésezik az Afrikai Unió

A nemzetközi gyámkodás levetkőzése jegyében kezdődött meg tegnap az Afrikai Unió kétnapos állam- és kormányfői csúcsa Addisz-Abebában. A fekete kontinens egyre kétségbeesettebben kutat saját identitása után a csillapíthatatlan nagyhatalmi nyersanyagétvágy és az országokat – így Kenyát – marcangoló belső konfliktusok között.

Ágoston Zoltán
2008. 02. 10. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kenyai ellenzéki Narancs Demokratikus Mozgalom (ODM) második képviselőjét lőtték le Kenyában két nap alatt – jelentette be a párt egyik tisztviselője. Az autóban utazó honatyára egy közlekedési rendőr nyitott tüzet az elmúlt egy hónapban különösen sok erőszakot megért Eldoret városában. Hatósági közlések szerint a képviselővel egy házban féltékenységből végzett egy rendőr.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa sajnálkozását fejezte ki a Kenyában pusztító erőszak miatt. A testület elnöki tisztét jelenleg ellátó Líbia ENSZ-nagykövete kijelentette, hogy a tanács támogatja a közéleti személyiségekből álló, Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár vezette küldöttség erőfeszítéseit a válság rendezésében. A testület nyugtalan a Kenyában dolgozó számos ENSZ-alkalmazott biztonsága miatt is.
A Kenyában már az etnikai tisztogatást idéző erőszak az 53 országot tömörítő Afrikai Unió (AU) csúcsértekezletére még a nyitónap előtt rányomta bélyegét. A kenyai ellenzék arra kérte a résztvevőket, hogy az országot hivatalosan képviselő Mwai Kibaki államfőt küldöttségével egyenlő fogadtatásban részesítsék az etióp fővárosban. Az AU bizottságának elnöke, Alpha Oumar Konaré azonban nem volt hajlandó a személyes találkozóra Raila Odingával, az ODM vezetőjével. Konaré a csúcs kezdetén tűzszünetre hívta föl a Kenyában egymással szemben álló feleket.
Líbia elfordul Afrikától, ha az AU csúcsa nem határoz a kontinenst irányító egységkormányzatról – bocsátotta Addisz-Abebába tartó útja elé Moammer Kadhafi. Líbia vezetője nem csak az őt hagyományosan kísérő női testőrgárda miatt lehet most a figyelem középpontjában. Az elképzelést régóta dédelgető diktátor szerint az egységesülő Pán-Afrika lehet az egyedüli eszköz arra, hogy a fekete kontinens megállítsa a természeti kincseitől őt megfosztani igyekvő összeesküvőket.
Bárhogy is szépítjük, számos keleti és nyugati nagyhatalom számára Afrika fő vonzereje természeti kincseiben rejlik. Kína már aligha behozható előnyre tett szert a nyersanyagokért folyó versenyfutásban, Európa pedig most döbben rá, a gyarmati uralommal együtt szertefoszlott Afrika-stratégiája mit hagyott parlagon. Peter Mandelson, az Európai Unió kereskedelmi biztosa a minap sietve visszakozott José Manuel Barroso európai bizottsági elnök korábbi kijelentésétől, hogy Afrika felülvizsgálhatja a számára kedvezőtlen szerződésbeli kitételeket. De Japán is felzárkózóban van. Tokió májusban rendez Afrika-fejlesztési csúcsot, Mori Josiro volt kormányfő az ezen való részvételre buzdítja az AU országait.
Kadhafi nagyra törő álmát azonban nem csak a kérők makacs ostroma hiúsíthatja meg. A tanácskozás előestéjén nyilvánosságra hozott statisztika szerint 2002-es megalakulása óta a szövetséget alkotó országok tíz határozatból mindössze hármat ratifikáltak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.