Kivezetés az újságolvasásból (5.)

„A sajtóban a köznapok lehetőségein túl nyújtsunk feledkezést és megtisztulást, révületet és lelkesedést”

Sándor György
2008. 02. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

HAMVAS! HAMVAS!
Igen! Őt idézte barátom a múlt héten. S őt (nagy Ő-vel) említeném most én is újraolvasásra New Yorkban élő barátomnak. Innen üzenek, a telefonban sok mindent próbáltam mondani neki kérdésére, de valahogy – jellemzően – beleragadtam valamiféle bántóan leegyszerűsített „zsurnalizmusba” … (és most is, látom már, így folytatom).
Ugyanis nem tudok érdemben válaszolni arra a – gondolom, sokunknak gyakran feltett – kérdésére, hogy hazajöjjön-e. Fizikailag is, végleg, mert némi bűntudata van, segíteni szeretne. Azt válaszoltam a telefonban kapásból, hogy most már ne… (jöjjön haza), vagy most éppen ne… vagy még ne… (Isten minket attól mentsen, hogy szájába adjak erre egy ilyenfajta válaszszöveget: – Hogy akkor vele is változna a helyzet…) (Miközben – mint tudjuk – Nyugaton változatlan…) (Megváltozhatatlan…) (Kelet-Európában meg… fokozódik… Változnak az idők, elváltoznak az emberek… ha például időnként bokáig érő vízben találják őket megfulladva, fejjel lefelé a Balatonban…)
Felidéztem egy korábbi beszélgetésünket, amikor másik barátjának, aki egy másik országba ment innen vagy húsz-huszonöt éve, és lehet, nem rezgett nagyon a lába, amikor acsargó habon tovatűnt… (maximum enyhe szívszorulása lehetett). Nemcsak múltunk, a gondolatok is mind… (összevissza vannak torlódva).
Azt mondtam akkor ennek a (kül)honba szakadtnak, a New York-ira is értve, hogy ti (tudniillik) nem – csupán – politikai hajszoltságból… üldözöttségből jutottatok tőlünk – hozzánk képest – oly messzire… „Oly távol, messze van hazám, csak még egyszer…”, mert akkor 1990 után már nem lenne oly távol… (csak Moszkvától), (bááár?!), és nem csak egyszer-egyszer, állandóan is láthatnátok… – Nincs nagy mentség, ugyanis ez a barát ’90-ben még – már – se családdal, se házzal nem rendelkezett. (Különben, ha már itt tartunk, korábban, amikor ki kellett mennetek… – még – a kutya se üldözött benneteket.)
Persze belátom ma már, naivság volt ez részemről, de azért van (ván) benne valami. (Hiába, ha az ember Rajkinnal is szocializálódik.) Ti a jobb anyagi feltételek miatt – is – mentetek ki, meg elsősorban azt hiszem, az érvényesülésért, mert a kontraszelekció nem kedvezett becsvágyatoknak, vélt vagy valódi képességeiteknek. Az erőtöket szerettétek volna kipróbálni, önerőből, egy valódi(bb) küzdelemben megmérettetni, s ezzel nem is szabad, nem is lehet vitatkozni. Önállóbbak lettetek Nyugaton, felnőttetek a feladatokhoz, míg mi itt az „állambácsi gondoskodó csecsein” megrekedtünk az örök infantilis, első gyerekkorban.
Persze sokkal okosabban és szebben mondtam akkor, inkább szebben… mert az okosságom mindössze a Kos-ságomból adódik (mint afféle „lökött biboldónak”…) … Egyébként a telefonban és az életben elszáll a szó… Mire papírra rögzül… már az altesti filozófiát (ama bizonyos papírral) súroló…
Bár egy New York-i tudósító jegyezte meg nekem – telefonba, onnan – szinte suttogva… mintegy egyezményes (le)hallgatólagosan… hogy az írás elszáll, a szó megmarad.
Visszatérve még barátom kérdésére… (ha már ő maga még mindig nem… tér vissza… meg…) – Hazajöjjön-e? mert segíteni szeretne. A válaszom valami ilyesmi, már írásban is. Talán most nem ez a leglényegesebb… Most, hogy a határok… esetleg egy-egy könyvet ejtsenek… kellene írni a megéltekről, mintegy útmutatóul a fiataloknak, akik most csapatostul… De abban nem így! ezt! Könyvet! és nem „zsurnalizmust”. S nem ilyen fehéren feketén, lehangolóan, hanem – szinte a sorozatcímet is megváltoztatva: – Kivezetni a sötét alagútból! És a mottót Máraitól megszívlelni: révületet és lelkesedést is! Bár most, vasárnap, mikor írom ezeket, éppen vigasztalanul esik. De jövő szombatra (mára) kivirulhat. S akkor ugyanez is másképp hathat. Radnótival: (Éppen Radnótival?! De akkor is!!)
Eső esik. Fölszárad. Nap süt. Ló nyerít.
Nézd a világ apró rebbenéseit.
Egy záróvallomás most még belőlem kikívánkozik. Pontosabban abból, attól, aki nekem ezt sms-ben elküldte… hogy valami ilyesmivel kellene ezt befejeznem. Ezen írás elkövetője nemi identitását tekintve (is) férfi. A cikk első hallgatója NŐ, aki azt mondta a telefonban – ez úgy marhaság, amit írtam, ahogy van. Gyereket kell nemzeni, nevelni egészségre, az életre, az ÉLET SZÉP DOLGAIRA. – Legalábbis a 2 között van az igazság! Mert valahol van igazság, az biztos…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.