Korábban elvárás volt, ma bravúr lenne

2008. 02. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma megkezdődik a rájátszás a női kosárlabda Euroligában. A már évek óta bejáratott szabály szerint az egyenes kieséses szakaszban az egyik fél két győzelméig tart a párharc, tehát az otthonában kezdő csapat jelentős előnyt élvez. A pályaelőny egyúttal tudáskülönbséget is takar, hiszen a párosítást az alapszakasz végeredménye határozta meg. Ez alapján a magyar csapatoknak nagyon nehéz a dolga. Az MKB-Euroleasing Sopron Bourges-ban, a MiZo Pécs 2010 pedig Brnóban kezd.
A Sopron 5 győzelemmel és 5 vereséggel harmadikként zárta az A csoportot, ami megfelel a papírformának, kicsit jobb játékkal talán a Fenerbahcét megelőzhette volna. A Bourges az Euroliga egyik alapítója, sőt háromszor (1997, 1998, 2001) nyertese is. Az orosz sztárcsapatokkal az elmúlt években nem bírta tartani a lépést a „fegyverkezési versenyben”, de még ma is a sorozat egyik meghatározó együttese. Az alapszakaszban 6/4 volt a mutatója, amivel második lett a B jelű hatosban. Igazán nagy sztárjai nincsenek, talán az irányító Dumerc és a center Kireta emelhető ki, s ne feledkezzünk meg a nyáron Pécsről ide igazolt Bujdosó Nóráról sem, aki az alapszakaszban meccsenként átlagosan 15 percet játszott és 3,5 pontot dobott. Székely Norbert, a soproniak vezetőedzője szerint a kiegyensúlyozottság egyszerre előnye és hátránya a Bourges-nak:
– Nincsenek náluk olyan világsztárok, mint például az orosz kluboknál, de nagyon egységesek. Minden játékosuk pontosan tudja a feladatát, védekezésben és támadásban is. Nem erőltetik a gyors támadásbefejezéseket, türelmesen, hosszan játszanak, megteremtve a legjobb dobóhelyzeteket. Egyénenként azonban sebezhetők, és a játékuknak is vannak támadható pontjai, amit megpróbálunk majd kihasználni.
A Pécs egyértelműen várakozáson felül teljesített a csoportkör során. Rátgéber László vezetőedző a sorozat rajtja előtt már azt is sikernek tartotta volna, ha negyedikként továbbjut a csapata. Ehhez képest 6/4-es mutatóval zárt, s mindvégig harcban volt a második helyért a D csoportban. Harmadikként, csakúgy, mint tavaly, a Brnóval került szembe. A cseh kirakatcsapat tavaly ugyan elvérzett a Mecsekalján, de hazai mérkőzéseit nagyon magabiztosan megnyerte (80-47-re, illetve 67-48-ra). A két fél viszonylatában jelentős változás, hogy Béres Tímea Pécsről éppen Brnóba szerződött a nyáron. Rátgéber László az ő példáján keresztül is érzékelteti a két gárda közötti különbséget:
– Timi nálunk egyértelműen nélkülözhetetlen sztár volt, Brnóban viszont kiegészítő ember. Más megközelítésben, a Brnónak kilenc Euroliga-szintű klasszisa van, nekünk csak három és fél. Azért nem négy, mert Podrug továbbra sem teljes értékű harcos. Tisztában vagyunk vele, hogy nem mi vagyunk az esélyesek, nekimegyünk ellenfelünknek, aztán majd meglátjuk, mi sül ki belőle.
Az Euroliga nyolcaddöntőjének tétjét úgy is megfogalmazhatjuk, időtlen idők óta nem fordult elő, hogy magyar csapat ne jutott volna be a legjobb nyolc közé. Ami korábban elvárás volt, az ma már bravúr lenne.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.