Jelentős segítséget kap az MSZP európai parlamenti képviselőitől a kontinens baloldali pártjait tömörítő szervezetbe való visszatéréshez a Robert Fico szlovák miniszterelnök vezette Irány-Szociáldemokrácia (Smer) párt. Erről Monika Flasíkova-Benova, a Smer EP-képviselője számolt be a Novy Cas című pozsonyi lapnak. Mint ismeretes, az Európai Szocialisták Pártja egyik feltételes tagját, a szlovák Smert 2006. október 10-én felfüggesztette, s ezt a döntését 2007. júniusban és októberben megerősítette. A kérdést az európai szervezet nagy valószínűséggel február közepén újra napirendre tűzi. Éppen ezért Ficóék mindent elkövetnek a feltételes tagság felújítása érdekében. Benova a Felvidék Ma hírportál által idézett szlovák lap érdeklődésére megerősítette, hogy a háttérben erős politikai lobbi folyt magyar részről. Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) volt elnöke ezzel kapcsolatban elmondta: „legkevesebb egy euroképviselőnél olvastam, hogy a Smer visszatér az euroszocialisták csoportjába”. Fazakas Szabolcs szocialista EP-képviselő nemrég vihart kavart azon kijelentésével, miszerint nem tartható fenn örökké a Smer elleni büntetés az Európai Szocialista Pártban. Az MSZP-s politikus egy későbbi nyilatkozatában az MTI-t okolta a kijelentés tálalásáért, szerinte a távirati iroda olyan címet adott közleményének, ami tartalmában és szellemiségében sem fedi az általa mondottakat. Bár Göncz Kinga külügyminiszter korábban azt nyilatkozta, hogy gesztust vár Pozsonytól, a szlovák kormány az utóbbi időben sem változtatott magyarellenes retorikáján.
Eközben Tabajdi Csaba, az MSZP európai parlamenti delegációjának a vezetője a Bécsben rendezett Demokrácia, populizmusok, kisebbségi jogok című konferencián kijelentette: „Rendkívül aggasztó tendencia, hogy magukat mérsékeltnek mondó pártok, mint a Smer vagy a Fidesz, populista politikát folytatnak, és flörtölnek vagy ágyba is bújnak a szélsőségesekkel.” Tabajdi felhívta a figyelmet, hogy a szélsőséges SNS párt részvétele a kormányban önmagában ellentétes az Európai Szocialisták Pártja (ESZP) statútumával. A szocialista politikus szerint noha kevés érv szól a Smer visszavétele mellett, nem zárható ki, hogy februárban az ESZP pozitív jelzést kíván adni a szlovákiai vezető kormánypárt számára.
Kifogások. Csáky Pál, az MKP elnöke, illetve a párt néhány elnökségi tagja magánvéleményükben kifogásaikat hangsúlyozták a pozsonyi harmadik kerületi járásbíróság eljárásával kapcsolatosan. Mint ismeretes, Duray Miklós egymillió koronás kártérítést köteles fizetni a Szlovák Nemzeti Pártnak (SNS), amiért azt fasiszta pártnak nevezte. Az MKP vezetői felháborítónak tartják, hogy az SNS – és néha a kormánytagok – részéről is sértő megjegyzések hangzanak el a Szlovákiában élő kisebbségeknek címezve. Csáky emlékeztetett arra, hogy múlt év szeptemberében maga is bíróságra adta Ján Slotát, az első tárgyalás a közeljövőben lesz. (MN)
Hatgólos különbség: a magyar válogatott nem tette izgalmassá a címvédő elleni vb-negyeddöntőt
