Nehéztüzérségi párbaj robbant ki N’Djamena központjában tegnap reggel, egy nappal azután, hogy a lázadók egységei bevonultak Csád fővárosába. A tűzharc az elnöki palota közelében zajlott, a lázadók a rádió fővárosi épülete ellen is támadást indítottak – jelentette az MTI. Csádi katonai források arról számoltak be, hogy a hadsereg több helikoptere is felszállt és beavatkozott a harcokba. Ugyancsak felszálltak a fővároshoz közel lévő francia katonai támaszponton állomásozó Mirage harci gépek, és N’Djamena felett végeztek berepüléseket. Vasárnapra virradóra külföldieket evakuáló járatok szálltak fel a gaboni főváros, Libreville irányába, közel négyszáz utassal.
A csádi lázadók szombaton hatoltak be N’Djamenába és három órán át csaptak össze a kormányerőkkel. A lázadók ellenőrzésük alá vonták a város külső negyedeit és a városközpont nagy részét. Idriss Deby Itno csádi államfő elsáncolta magát az elnöki palotában. A harcokban életét vesztette Daoud Soumain csádi vezérkari főnök.
Az Afrikai Unió által közvetítéssel megbízott Moammer Kadhafi líbiai vezető javasolta tűzszünetet elfogadta Mamahat Nouri tábornok, a Szövetség a Demokráciáért és a Fejlődésért lázadó szervezet vezetője, s megállapodtak a tavaly októberben, Líbiában, a lázadók és a csádi kormány között megkötött, de mindeddig megvalósítatlan békeszerződés alkalmazásáról is. A lázadók szóvivője szerint azonban a tűzszünethez a másik két lázadóvezér jóváhagyására is szükség van.
Az EU a közeli napokban akarta Csádba és a Közép-afrikai Köztársaságba indítani 3700 fős békefenntartó erejét, hogy megvédjék a szudáni Dárfúrból a harcok elől oda menekült százezreket, a küldetést az egyre bizonytalanabb helyzet miatt az EU elhalasztotta.
A 17 éve hatalomra került Idriss Deby 2005-ben megváltoztatta az alkotmányt, hogy a két elnöki mandátumának kitöltése után harmadszor is az elnöki székbe ülhessen. Lépése sokakat felháborított. Helyzetét tovább rontotta olajbevételekből származó meggazdagodása.
Erdogan megerősítette álláspontját Ciprus kapcsán
