Milliárdokkal tartozó szaktárcák

Munkatársunktól
2008. 02. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is rendkívül magas az állami intézmények adósságállománya – derül ki a Magyar Államkincstár adataiból. Az állami intézmények tartozásai lassan kezelhetetlenné válnak. Bár 2006-hoz képest valamelyest csökkent, továbbra is a 2005-ös év átlagának csaknem kétszerese az állami intézmények – az Országgyűlés, a bíróságok, a Miniszterelnöki Hivatal és a szaktárcák, valamint a Magyar Tudományos Akadémia és az Egészségbiztosítási Alap – lejárt határidejű adóssága. Míg 2001 végén csaknem 6 milliárd forintra rúgott az összesített adósságállomány éves átlaga, addig 2004-ben ez már 11,6 milliárdra ugrott. Az eladósodás 2005-ben is folyamatosan nőtt, 2006-ban pedig ijesztő méreteket öltött: tíz hónap alatt az állammal szemben fennálló tartozás megtízszereződött, a társadalombiztosítás felé regisztrált adósság majdnem kilencszeresére nőtt, a külső beszállítók kifizetetlen számláinak értéke megduplázódott. Így 2006-ban már 23,4 milliárd forint volt az állami intézmények adóssága. Tavaly némileg csökkent, 21 milliárd forint volt ez az összeg.
A Magyar Államkincstár 2007-es adatai szerint a legnagyobb adósnak az oktatási minisztérium számít: a tárca tavaly több mint nyolcmilliárd forint lejárt tartozást halmozott fel. A második helyen az Egészségügyi Minisztérium áll 3,3 milliárd forintos adóssággal. A földművelésügyi minisztérium tartozása tavaly 946 millió, a Szociális és Munkaügyi Minisztériumé 556 millió forintot tett ki. A legkevésbé eladósodott intézmények közé sorolható az Országgyűlés, amely mindössze egymillió forint tartozást halmozott fel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.