Immár a felszínen is látszik az az ellentét, amely a pécsi baloldali vezetés és a kormány között alakult ki az Európa kulturális fővárosa (EKF) – Pécs, 2010 programmal kapcsolatban. A konfliktusban az játszotta a főszerepet, hogy a Hiller István miniszter által támogatott művészeti vezető novemberben távozott posztjáról.
Jól jelzi az ellentétet, hogy a pécsi önkormányzat hetilapjában – mint tegnapi számunkban megírtuk – Hiller István miniszter felelősségét és a kormány mulasztásait firtató írás jelent meg a minap. Ugyan a város polgármestere, Tasnádi Péter állítja, nincs köze a cikkhez, mégis jelzésértékű, ahogyan a szerzője a miniszternek szegezte a kérdést: vajon a művészeti vezető lemondása miatt érzett személyes sértettség okán nem írja azóta sem alá – a Pécs számára előnyösen módosított – kormány–város szerződést?
Szerdán este ugyancsak hidegzuhanyként érte a várost Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter levele, amelyben arról értesíti a pécsieket: nem támogatja az egyik EKF-kulcsprojekt, a nagy kiállítótér építését.
Az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (ÖTM) állásfoglalásában az áll, hogy Pécsnek haladéktalanul meg kell kezdenie annak a lehetőségnek a vizsgálatát, hogy a funkció egy másik projekten belül, a Zsolnay kulturális negyedben valósuljon meg. A város (és a társfinanszírozó, egyébiránt ellenzéki irányítású Baranya Megyei Közgyűlés) egy hatezer négyzetméteres, önálló kiállítótérben gondolkodott, de Bajnai immár csak egy ezer-ezerkétszáz négyzetméteres objektum megvalósítását támogatja.
A miniszter szerint a változtatások eredményeképpen felszabaduló források (mintegy 2,3 milliárd forint) felhasználója továbbra is a város marad. Ennek a keretnek a terhére, mint írja levelében, új városrehabilitációs projekteket dolgozhat ki Pécs.
Az ügy pikantériája, hogy ugyan a kulturális főváros program Pécs városáé, de a nagy kiállítótér lényegében a fideszes vezetésű Baranya megyei önkormányzat projektje volt. Ráadásul számos kérdésről (például közbeszerzési eljárás megindítása a kiállítótér nyertes tervezőjével, az építést megelőző régészeti munkálatok megkezdése) a pécsi és a megyei képviselő-testület is csütörtökön döntött volna.
A város szocialista polgármestere, Tasnádi Péter a kiállítótérrel kapcsolatos előterjesztéseket a tegnapi közgyűlés előtt levetette a napirendről, mondván, „további egyeztetések szükségesek”. Tasnádi azzal érvelt, mivel a beruházások forrásait a kormányzat biztosítja, ezért annak idején úgy fogadták el az egyes projektekre vonatkozó pénzügyi és építési feltételeket elemző megvalósíthatósági tanulmányt, hogy azt a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséggel, valamint az illetékes minisztériummal is jóváhagyatják.
Pécs polgármestere szerint időközben viszont az is kiderült, hogy a nagy kiállítótér helyszínén elvégzendő régészeti feltárások költségei a korábbiakhoz képest tízszeresére – 260 millió forintra – növekedtek, ezzel pedig nem tervezett senki. Tasnádi szerint a miniszter felhívta a figyelmet arra is, hogy az intézmény későbbi fenntartása jelentős pénzügyi kockázatot rejt magában. A megyei közgyűlés elnöke, Hargitai János (Fidesz–KDNP) Bajnai érvelését komolytalannak ítéli, hiszen a szakma álláspontja szerint az új létesítménnyel költséghatékonyabban működhetett volna a megyei múzeumi rendszer. Az elnök azért is felháborítónak tartja a miniszteri állásfoglalást, mert a projektek méreteivel, helyszínével, azok építési és fenntartási költségeivel legalább két hónapja tisztában van a kormány is – s a dokumentum részleteinek alakulását is szemmel követte.
Hargitai leszögezte: a történtek után kiszállnak az EKF-projektből, ő személy szerint sem hajlandó a lehetséges módosításokról tárgyalni, s egy megváltoztatott projektben nem vesz részt Baranya megye. A Fidesz–KDNP városházi frakciója szerint a miniszteri levél kapcsán kiderült, hogy az EKF-et Budapestről irányítják, a kormányzat pedig megvonta a bizalmat a pécsi városvezetéstől. Páva Zsolt frakcióvezető közölte, a több mint háromszázmillió forintnyi közpénzből megrendelt hatástanulmány szerint a nagy kiállítótér megvalósítható. Tasnádi Péter ezért jelentős késéssel ugyan, de az elmúlt napokban tárgyalásokat folytatott a megyei önkormányzattal, s végül meg is állapodtak a legfontosabb teendőkről. Ám percekkel a döntés előtt, semmissé vált a megállapodás, mert ismét döntésképtelen helyzetbe került a pécsi vezetés – fejezte be Páva Zsolt.
Majd egy napig tartott, hogy a kerepesi tüzet megfékezzék, ötezer négyzetméter lángolt + videó
