Nálunk a gyengébbik nem az erősebb

Nemcsak nevében, hanem helyzetében is hasonló a magyar tenisz és az asztalitenisz helyzete a pekingi olimpia szempontjából. Előbbiben Szávay Ágnes indulása borítékolható, s jöhet hozzá még pár női kvóta, utóbbiban Tóth Krisztina részvétele bizonyos, de még néhányan (főképp szintén hölgyek) kvalifikálhatják magukat.

2008. 02. 08. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Túlzás lenne állítani, hogy a magyar olimpizmus húzóágazata a tenisz. Az újkori kezdetekkor, 1896-ban Athénban azonnal termett egy bronzérem a több sportágban is helytállt all round sportember, Tapavicza Momcsilló révén, aki birkózásban 4., súlyemelésben 6. lett. Az akkori szabályok szerint ő nem kapott medált, csak a győztes brit (egészen pontosan ír) John Boland tehetett el emlékbe egy ezüstérmét. Ő eredetileg nem is indult volna, mert csak turistaként érkezett a görög fővárosba, de aztán meggondolta magát… Érdekességként megjegyezhetjük, hogy a pécsi sportcsarnoknak egy teniszező a névadója, Lauber Dezső, aki az 1908-as játékokon büszkélkedhetett a részvétellel.
A tenisz az 1924-es párizsi játékokig maradt műsoron, aztán profi jellege miatt több mint hat évtizedre száműzetett az amatörizmus csúcseseményéről. A világ és vele a NOB álláspontja megváltozott, így az 1988-as szöuli játékok óta újra ott a „fehér sport” a programban. A magyarok Tapavicza remeklése óta nem sok vizet zavartak, nyilván azért, mert legjobbjaink (Asbóth József, Gulyás István, Taróczy Balázs, illetve Körmöczy Zsuzsa, Temesvári Andrea) pályafutása az olimpiamentes időszakra esett. Szávay Ágnes berobbanásával és elhivatottságával – többször nyilatkozta már, hogy karrierje egyik csúcsának érzi az ötkarikás vetélkedést – változott a helyzet, tavalyi formáját hozva akár érmet is várhatunk tőle. Az ideivel még nem…
Pekingben négy számban (férfi egyes, női egyes, férfi páros, női páros) zajlanak majd a küzdelmek 64-es, illetve a duóknál 32-es tábláról. A világranglista június 9-i állása szerint nemenként az első 48 helyezett játékos – országonként legfeljebb négy – szerez indulási jogot egyesben. A további helyekről a Nemzetközi Teniszszövetség (ITF) határoz a világranglista, az országok tenisz eseményeken (Davis-kupa, Fed-kupa) való részvétele, illetve a játékosok létszáma és nemzetisége szerint. A párosra érvényes az egyesben elnyert kvalifikáció, itt is számít a rangsor, valamint az ITF-szabályzat. A bonyolult helyzetben a mieink közül Szávay, aki jelenleg 20. a listán, bizonyosan ott lehet Pekingben, a többi válogatottnak – Arn Gréta 122., Czink Melinda 133., Nagy Kyra 139. – előre kellene rukkolniuk a legjobb száz közelébe. A párossal kapcsolatban nehéz a döntés, Szávay mellé meg kellene találni a legjobb társat, ebből a szempontból a ma kezdődő budapesti Fed-kupa-szereplés irányadó lehet. A férfiakkal nincs gond, legjobbunk, Bardóczky Kornél csak a 429.
Már tavaly év végén tudtuk, de hivatalossá csak a január eleji világranglista nyilvánosságra hozatalával vált, hogy biztosan lesz magyar asztaliteniszező az olimpián. A rangsorból nemzetenként két fővel számolva a férfiaknál és a nőknél is húszan szereztek kvótát, köztük a 18. helyen Tóth Krisztina. A német Kroppachban légióskodó hatszoros Európa-bajnokunk a komplett világranglistán 30., ami pedig további versenyzőinket illeti, Póta Georgina 50., Lovas Petra 71., s ők ugyancsak jó eséllyel pályáznak a pekingi részvételre. A kvótát első lépcsőben az április 2–6. közötti nantes-i európai kvalifikációs tornán szerezhetik meg, ahonnan tizenegyen jutnak ki az olimpiára, de a május 8–11. közötti budapesti világselejtező is kínál esélyt. Nálunk elméletileg minimum három, maximum huszonkét pekingi repülőjegy talál gazdára, s az előzetes számítások alapján tízen felül lesz a „győztesek” száma. Budapesten a verseny végére összeáll a sportág olimpiai mezőnye, a férfiaknál és a nőknél is 86 egyéni indulóval, valamint 16 háromfős csapattal. (A csapatverseny a páros helyett kerül be a műsorba.)
A férfiaknál a világranglistán legelőrébb jegyzett versenyzőnk, Pázsy Ferenc is csak 102., Jakab János 106., Fazekas Péter 131., Zwick Dániel 161., így ezen a fronton talán egy kvótát szerezhetünk. Ellenben Európa-bajnoki címvédő női együttesünk még akkor is teljes létszámban, három fővel lehet ott Pekingben, ha Póta és Lovas közül csak egyikük kvalifikálja magát. A 16-os csapatmezőnyt ugyanis a megszerzett egyéni kvóták függvényében a világranglistás pozíciók alapján tölti fel. Együttesünk jelenleg Kína, Szingapúr, Hongkong, Japán, a Koreai Köztársaság és Németország után a hetedik a rangsorban, így az nem is kérdés, hogy helye lenne Pekingben. Ezt persze Nantes-ban, vagy ha úgy adódik, Budapesten is bizonyítani kellene.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.