Több mint száz olaszliszkai lakó kért segítséget Takács Albert igazságügyi és rendészeti minisztertől, mert fenyegetve érzik magukat a helybeli cigány közösség bűnöző tagjaitól. – Igenis védelemre szorulunk, igenis itt az ideje, hogy felgöngyölítsék a szocpolcsalásokat, a bűnügyeket, és mindenki megkapja a kiérdemelt büntetését. A rendőrőrs visszaállítására is nagy szükség lenne. Egy körzeti megbízott sajnos kevés – fogalmazták meg aláírásokkal ellátott levelüket azzal, hogy „végső elkeseredettségükben” fordultak Takácshoz „segítségért, jó tanácsért”.
– A lakosság aránya úgy alakul, hogy a magyarok száma csökken, a cigányoké nő. Hogy ezért vagy más ok miatt, de településünkön nagyon megemelkedett a bűncselekmények száma. Volt itt olyan súlyos eset, amikor brutálisan meggyilkoltak egy özvegyasszonyt. Többen rátámadtak saját otthonában, lábát kicsavarták, szemét kinyomták, és megerőszakolták. Ezt követően több nyugdíjasunkat megfenyegették, volt, akitől a nyugdíjat elvették, volt, akit világos nappal fojtogattak, volt, akinek kezét-lábát eltörték, és volt olyan idős házaspár, aki köztiszteletben megöregedett a faluban, és olyan súlyosan bántalmazták, hogy a több hónapos kórházi kezelés után már nem mertek visszaköltözni. Ezek után történt a tiszavasvári tanár brutális meggyilkolása – sorolták az olaszliszkaiak, majd feltették a kérdést: meddig lehet még szemet hunyni, meddig kell még rettegni, mikor fognak felfigyelni a helyzetre?
– Mindenki csak megkülönböztetésről beszél, de arról senki sem, hogy a nevüket nem tudják leírni, már az iskolában elkezdődik a bűnözés – panaszolták, kitérve arra, hogy Szögi Lajos meglincselése után „két hétig csend volt, most azonban újra támadnak, lopnak, és még ők fenyegetőznek”. – Valószínűsíthető, hogy valaki a háttérből uszítja és okosítja őket – írták.
A miniszter helyett Jenei Zoltán szakállamtitkár adott választ a levélíróknak, elismerve, hogy „a közbiztonság javítása érdekében megfogalmazott igényeik részben indokoltak”. Jenei utalt rá, hogy hoszszabb ideje körzeti megbízott sincs Olaszliszkán, de szerinte a helyzet nem annyira rossz, hiszen mint írta: „a területen a súlyos bűncselekmények elkövetőit minden esetben felderítették, a felderítési mutató más bűncselekményeknél is meghaladja az ötven százalékot.” – A lakosság biztonságérzetét hátrányosan befolyásolta, hogy 2006-ban két emberölés is történt – próbált magyarázatot adni az államtitkár a panaszra, ugyanakkor leírta azt is, hogy már intézkedett a körzeti megbízott soron kívüli pótlásáról és a járőrszolgálatok sűrítéséről.
Fekete Gyula, Olaszliszka polgármestere a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott: néhány ember miatt egy egész falu lakossága szenved. Úgy véli azonban, korántsem olyan veszélyes a helyzet, mint ahogy az a levélben olvasható. Nem öröm, ha az országban elkövetett bűncselekmények kapcsán azonnal települését említik rossz példaként, hiszen többségében tisztességes, becsületes emberek élnek itt. Azt mégis megjegyezte, hogy a helyiek tényleg megérdemelnék a nyugalmat.
Kapu Tibor: Mi, magyarok szerencsések vagyunk, hazánkat körülhatárolják a Kárpátok, így nagyon jól látható fentről
