Nincs szükség a tervezett egészségbiztosítási pénztárakban magánbefektetőkre, akiknek egyébként egyetlen pozitívumuk van: legalább 12 ezer forint fejpénzt fizetnének a biztosítottak adataiért az államnak – fogalmazott az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) volt főigazgatója a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal ülése után. Kiss József szerint – aki két éve távozott az OEP éléről – az állampolgárok után fizetett, biztosítóktól származó állami bevétel az egyetlen építő jellegű eleme a törvénytervezetnek, épp ezért ő már elutalta az OEP ellátási számlájára azt a 24 ezer forintot, amellyel „kiváltaná” a saját és egy családtagja adataiért fizetendő befektetői összeget. Kiss, felmutatva a befizetésről szóló bizonylatot, hangsúlyozta: – Legyen nekem e tekintetben szabad választásom.
Az egészségbiztosítási szakértő ezzel figyelemfelhívó polgári kezdeményezést indítana útjára, amely szerint akár részletekben – jelképesen egyforintos befizetéssel – is, de mindenki kiválthatná a magánbiztosítóktól elvárt bevételt.
– A kormány odáig süllyedt, hogy 12 ezer forintért eladja állampolgárait – mondta Cser Ágnes, az Egészségügyben és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke, aki kifejtette: ragaszkodnak ahhoz, hogy társadalmi, nemzeti szinten maradjon meg a társadalombiztosítás. – Ha fejenként 12 ezer forintra van szükség ahhoz, hogy megakadályozzuk a nemzetközi piacosítást, akkor elindítjuk az önkéntes mozgalmat – nyomatékosította.
Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerész Kamara vezetője, aki jelenleg a kerekasztal soros elnöke, bejelentette: arra kérik alapító tagjaikat, hogy képviselőik útján ismét nyújtsák be a társadalmi egészségbiztosítási törvény Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal és a munkavállalók által támogatott tervezetét, amely alternatívát jelenthet a kormány törvénytervezetével szemben.
Autópályamatrica: szeptembertől vége!
