Portugáliában már bukik a reform

2008. 02. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

José Sócrates portugál szocialista kormányfő tegnap leváltotta António Correia de Campost, az egészségügyi ágazat neoliberális reformját irányító egészségügyi minisztert. A lakosság és a szakma tiltakozva fogadta főleg az intézménybezárásokban és forráskivonásokban megnyilvánuló reformot, szerdán is tüntettek intézkedései ellen a portugál főváros parlamentje előtt. A „reform” során mindkét kárvallott fél azt nehezményezte a leépítésekben, illetve a jól működő rendszerek szétverésében, hogy megkérdezésük nélkül hajtották végre az intézkedéseket.
Az egyik legnagyobb országos felháborodást kiváltó eset a csonkolt nyelvű, rákos tanárnő nyugdíjkérelmének elutasítása volt: a nyugdíjpénztár bizottságában a biztosítói többség döntött úgy, hogy a kérelmező így is taníthat.
A leváltás közvetlen előzménye, hogy a miniszter nemrég személyesen, telefonon akarta megfélemlíteni az egyik kórházbezárás ellen tiltakozó városatyát. De Sócrates új jelöltjének posztja sem teljesen biztos, mivel a számvevőszék vizsgálatot folytat Ana Jorge ellen. Az új miniszter asszony megígérte, felülvizsgálják a tárca eddigi politikáját.
Az utóbbi egy évben még a párton belül is egyre többször bírálták a szocialista kormányt önkényes módszerei miatt. Elfordult tőle az igazságszolgáltatási ágazat jelentős része, de többször tüntettek ellene katonák és rendőrök is. A múlt héten az ügyvédi érdekképviselet vezetője egyenesen korrupcióval vádolta a kormányt, és azt állította, a portugál államgépezetben vannak olyan személyek, akik következmények nélkül követhetnek el bűncselekményeket. Portugáliában egy év múlva tartják a következő általános választást.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!
Országgyűlési választás2026. április 12. Minden hír a választásról

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.