Az Egyesült Államok szándékáról, hogy 2012-ig Csehország területén rakétaelhárító rendszerének részét képező radarállomást létesít, már legalább egy éve intenzív tárgyalások folynak Washington és Prága közt. A felmérések szerint a cseheknek közel a háromnegyede ellenzi a radarállomás telepítését, s több mint hetven százalékuk referendummal döntené el a kérdést.
A Právo napilap közelebbről meg nem nevezett diplomáciai forrásokra hivatkozva a napokban arról írt, hogy az amerikai–cseh tárgyalások a radartelepítésre vonatkozó szerződés egyes kulcsfontosságú pontjaiban elakadhatnak. Az amerikai fél állítólag ragaszkodik ahhoz, hogy a radarállomáson szolgálatot teljesítő katonák esetleges bűncselekményeit ne cseh hatóságok vizsgálják ki.
Miközben a tárgyalások Prágában ezen a héten is folynak, a kormánykoalícióban is vitákra került sor. Míg a polgári demokraták a lehető leghamarabb aláírnák az egyezményt, a két kisebb koalíciós párt álláspontja visszafogottabb.
A Fehér Ház kedden közzétett nyilatkozatában George W. Bush elnök emlékeztetett arra is, hogy Csehország kifejezte, kész hozzájárulni a rakétavédelmi rendszer létrehozásához. Karel Schwarzenberg külügyminiszter szerint a jelenlegi amerikai kormányzattal jobb feltételek érhetők el, mint a leendő új vezetéssel. Azzal összefüggésben, hogy Lengyelország a rakétatámaszpont ellentételezéseként haditechnikát kérne az Egyesült Államoktól, a cseh diplomácia vezetője kijelentette: Csehország NATO-tagsága révén kellőképpen biztonságban érezheti magát. Az orosz kritikát politikai játszma részének tekinti, amelynek célja Oroszország befolyásának növelése Európában.
Így néz ki Brigitte Macron férfiként + videó
