Magyarországon is fennáll idén a recesszió kockázata – áll az egyik vezető londoni befektetési ház előrejelzésében. A Merrill Lynch megállapítja: az amerikai gazdaság megtorpanása önmagában nem elégséges ahhoz, hogy a CE–4 térség egészének növekedése azt érzékelhetően megszenvedje. Mivel az országcsoport exportjának hozzávetőleg 75 százalékát az euróövezet veszi fel, s kevesebb mint 5 százalék irányul az Egyesült Államokba, a CE–4 növekedési lassulásának feltétele az euróövezeti növekedés lassulása.
A térség azonban a gazdasági nyitottságot tekintve korántsem homogén, s még kevésbé abból a szempontból, hogy az egyes országok gazdasága milyen ciklusban jár éppen.
Az országcsoport legzártabb gazdasága a lengyel, ahol a külkereskedelmi forgalom a GDP-érték 40 százalékának felel meg. Magyarország és Csehország gazdaságának nyitottsága e mércén mintegy 70 százalékos, Szlovákiáé pedig 75 százalékos. A lengyel gazdaság növekedését kizárólag a belső kereslet, a magyar gazdaságét kizárólag az export, a másik két országét e két tényező elegye hajtja – áll a Merrill Lynch elemzésében.
A ház szerint a ciklusok is különböznek: az éves szintre számolt GDP-növekedések Szlovákia csaknem 10 százalékos ütemétől a stagnáláshoz közeli magyar állapotig terjednek. A Merrill Lynch londoni elemzői mindezen tényezők összevetéséből azt a következtetést vonják le, hogy az esetleges euróövezeti lassulástól Lengyelország lenne a legkevésbé, Magyarország pedig a leginkább sebezhető a négyek közül.
Lengyelország a belső kereslet hajtotta növekedési fellendülés ciklusában jár, ami – az expanzív gazdaságpolitikai eleggyel együtt – arra utal, hogy a lengyel növekedés az idén a legrosszabb forgatókönyv megvalósulása esetén sem lenne lassabb 4,0-4,5 százaléknál, a tavalyi 6,5 százalék után. Ám Magyarország „nagyon nyitott” gazdasága a belső keresleti recesszió szélén áll, s a növekedés egyetlen hajtóerejét az exportra termelő iparágak adják. Ezért lesz fontos a héten megjelenő decemberi ipari termelési adat, áll a Merrill Lynch elemzésében, amely szerint, ha az ipari termelési érték növekedésének éves üteme tartósan 3 százalék alá csökkenne – a ház decemberre 3,4 százalékot vár –, az már jelezné „annak érzékelhető kockázatát”, hogy a magyar gazdaság 2008 első felében recesszióba kerülhet. A Merrill Lynch előrejelzési modellje szerint 20 százalékos a 2008 eleji magyarországi receszszió esélye.
A magyar gazdaság recessziójának kockázatát más nagy londoni házak is megemlítették már.
Erdogan megerősítette álláspontját Ciprus kapcsán
