SocGén: veszélytelenek a befektetések

A francia pénzintézetnél elkövetett csaknem ötmilliárd eurós visszaélés a várakozások szerint a hozamokat sem befolyásolja majd.

Jakubász Tamás
2008. 02. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több hazai biztosítótársaság is kínál olyan megtakarítási lehetőségeket, amelyeknél az ügyfelek pénzét a Societe Générale (SocGén) alapjaiba fektetik. A napokban ugyanakkor kiderült: a francia pénzintézet egyik brókere csaknem ötmilliárd eurós csalást követett el. A visszaélés hírére jelentősen csökkent a pénzintézet részvényeinek árfolyama, s a bank felvásárlásáról szóló pletykák is szárnyra kaptak.
Franciaországból azt a tájékoztatást kaptuk, hogy a Société Générale helyzete továbbra is stabil – mondta lapunknak Schuszter Péter, a Generali–Providencia befektetési vezetője. A Generali mások mellett olyan megtakarítási lehetőséget is kínál, amely csaknem teljes egészében a SocGén által kibocsátott befektetési alapokra támaszkodik. A szakember szerint a rekordösszegű csalás nem veszélyezteti a hazai ügyfelek megtakarításait, mivel a Société Générale tavaly öt és fél milliárd eurós nyereségre tett szert, így az ötmilliárdos visszaélés ellenére is hozzávetőleg hatszázmilliárdos profittal zárta a múlt évet. Vagyis – tette hozzá – a francia pénzintézet anyagi helyzete nem rendült meg, így a magyar befektetőknek nem kell attól tartaniuk, hogy elveszíthetik pénzüket. Szántó András, az Equilor vezető elemzője rámutatott: a SocGénnél elkövetett csalás nem növeli az ilyen típusú befektetések kockázatát, s a visszaélés önmagában várhatóan nem vezet a hozamok csökkenéséhez. A szakember figyelmeztetett azonban arra, hogy a nemzetközi tőkepiaci válság miatt mérséklődhet a befektetésekkel elérhető nyereség mértéke.
Mint ismeretes, a Société Générale vezérigazgatója január 24-én jelentette be, hogy a pénzintézet egyik brókere, kijátszva a biztonsági rendszert, csalárd ügyletek hálózatát hozta létre, s emiatt hozzávetőleg 1300 milliárd forint (4,9 milliárd euró) veszteség érte a bankot. Összehasonlításképpen ez az összeg meghaladja a magyar költségvetés hiányát. A visszaélés napvilágra kerülését követően kisbefektetők egy csoportja pert indított a bank ellen, mert az nem tájékoztatta azonnal a közvéleményt a csalásról: a vezetőség igyekezett kiszállni a kétes ügyletekből, s csak ezután jelentette be a történteket. Az ügyben azóta megszólalt Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök és a gazdasági miniszter is. Mindketten úgy vélekedtek: nem irányíthatja tovább a bankot az a vezető, aki nem vett észre egy ekkora visszaélést. E nyilatkozatok ellenére a pénzintézet igazgatótanácsa megerősítette tisztségében a bank elnök-vezérigazgatóját, aki az újraválasztását követő első nyilatkozatában kifejtette: megfontolna egy esetleges felvásárlási ajánlatot. A piaci pletykák szerint a BNP Paribas francia bank ajánlatot is tett a SocGénre. A bróker egyébként minden idők legnagyobb banki csalását követte el. Eddig a Barings Bank alkalmazottja által megvalósított csaknem egymilliárdos visszaélés volt a legjelentősebb. Az angol pénzintézetet nem sokkal a botrány napvilágra jutását követően felvásárolták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.