Sokesélyes a szuperkedd

Egy nappal az amerikai elnökjelölt-választási folyamat kulcsfontosságú eseménye, az úgynevezett szuperkedd előtt továbbra sincs egyértelmű esélyese a versenyfutásnak sem a republikánus, sem a demokrata oldalon. Az sem kizárt, hogy a várakozásokkal szemben – a kiegyensúlyozott eredmények miatt – holnap még nem lehet de facto győzteseket avatni.

2008. 02. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szoros verseny a szavazókért. A CNN szerint országosan Barack Obama 49 százalékkal a legnépszerűbb demokratajelölt-aspiráns, akit Hillary Clinton 46 százalékkal követ. Öt másik felmérés átlaga ugyan Clintont hozza ki győztesnek 45 százalékkal Obama 43 százaléka előtt, ám különbségük így is a 4,5 százalékos hibahatáron belül van. John McCain ezzel szemben magabiztosan, 44 százalékkal vezet Mitt Romney 29 százalékával szemben. (Z. G.)


Ahogy az egyik előválasztás és jelölőgyűlés követi a másikat, úgy változik az elnökjelöltségre pályázók kampányának lendülete – az aspiráló politikusok teljesítménye mellett ez a „lelki” tényező is a hosszadalmas amerikai elnökválasztási folyamat sajátja. Egy győzelem javít a jelölt népszerűségén, növeli esélyeit a következő megmérettetésen, a kérdés csak az, hogy ki tudja-e használni a lehetőséget. Az amerikai elnökválasztások története azt mutatja, hogy javarészt igen, így az egymásra épülő győzelmek nyomán a szuperkedden általában már lehet győztest avatni: a több mint húsz államban megrendezésre kerülő előválasztások és jelölőgyűlések nyomán annyi küldött sorsa dől el, hogy nyilvánvalóvá válik a jelölt személye is, jóval a hivatalosan döntő párkongresszusok (augusztus–szeptember) előtt.
Sok jel azonban arra mutat arra, hogy 2008 nem ilyen év lesz. A demokratáknál az előválasztási szezon kezdetét egyértelműen Barack Obama lovagolta meg jobban, amivel befogta az országosan behozhatatlannak tűnő előnnyel csatába induló vetélytársát Hillary Clintont. A kenyai származású illinoisi szenátor eddig több esküt tett küldöttet szerzett New York-i riválisánál, bár az is tény, hogy a volt first ladynek a jelenlegi helyzet szerint több úgynevezett szuperdelegáltja van, azaz olyan küldöttje, akik a jelöltválasztáson az előválasztási eredményektől függetlenül szavazhatnak majd. A demokrata konvención 4049 delegált teszi le voksát, így az a pályázó, aki megszerzi 2025 támogatását, győztesnek tekinthető. A ma zajló „szuperkedden” 1681 delegált sorsa dől el, ami a korábbiakkal együtt szám szerint még nem elégséges a győzelemhez, de a tapasztalat azt mutatja, hogy a vesztesnek innen nehéz fordítani – a győzelem pszichés hatását szinte lehetetlen semlegesítenie. Az egymáshoz közeli népszerűségi adatok azonban arra engednek következtetni, hogy egyikük sem ér el átütő eredményt, így a júniusig hátralévő előválasztások és jelölőgyűlések szavazói bizonytalanok maradnak.
A republikánusoknál épphogy csak egyértelműbb a helyzet. Bár John McCain arizonai szenátor vezető pozíciója megkérdőjelezhetetlen, a legnagyobb lélekszámú államban, Kaliforniában riválisa, Mitt Romney volt massachusettsi kormányzó népszerűbb. A helyzetet bonyolítja, hogy az olyan államokban, ahol a keresztény konzervatívok aránya magas – például Georgiában –, a harmadik jelölt, Mike Huckabee jó szereplése megnehezítheti a vezető aspiránsok dolgát. A republikánusok kongresszusán szeptemberben 2380 küldött szavaz majd, így 1191 szavazatának biztosítása jelenti a győzelmet. A demokratákkal szemben az egyszerűsíti a képletet, hogy a republikánus előválasztások némelyikén a „győztes mindent visz” rendszer működik az arányos képviselettel ellenében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.