Nehezebbé válik a dolguk azoknak, akik pert indítanak a munkahelyük ellen. E téren jelentős változásra kell számítanunk az idén – derült ki tegnap a Fővárosi Munkaügyi Bíróság sajtótájékoztatóján. Handó Tünde, a bíróság elnöke közölte: a munkaügyi perek tárgyi költségmentessége is megszűnik. Február 5-ig a munkaügyi bírósághoz fordulóknak nem kell a perindításért illetéket fizetniük, s az eljárási költségeket is az állam állja. Ha a munkavállaló elveszti a pert, kizárólag a másik fél ügyvédjének díját és az ellenfél esetleges kiadásait kell megtérítenie.
A jogszabályváltozás nyomán azonban a február 6. után induló munkaügyi pereknél az illetéket és az eljárás költségeit ezentúl nem az állam, hanem a peres felek viselik. Arról pedig, hogy ki milyen arányban köteles állni a kiadásokat, a bíróság az eljárás befejezésekor határoz majd. A költségek a peres feleket pernyertességük arányában terhelik, vagyis ha például a munkavállaló a pert elveszti, a bíróság kötelezni fogja arra, hogy fizesse meg az illetéket, az eljárási költséget és az ellenfél ügyvédjének díját is. A változás következtében várhatóan csökkenni fog a nyilvánvalóan alaptalan keresetek száma, de félő, hogy az új rendelkezések sokakat elriasztanak majd jogaik érvényesítésétől.
A bírósághoz fordulást nehezíti a pártfogó ügyvéd kirendelésével kapcsolatos szabályok módosulása is. Múlt év végéig a bíróságok rendelték ki a jogi képviselőket. A kirendelt ügyvédnek kötelező volt az ügyfelet képviselnie. Az új szabályok szerint az eljárás költségeit viselni nem tudó személyeket a bíróság a megyei igazságügyi hivatalhoz irányítja, ahol megvizsgálják: a kérelmező valóban rászoruló-e. A hatóság határozatot hoz, és ha azt állapítja meg, hogy az érintett jogosult a pártfogó ügyvéd igénybevételére, megadja a kérelmezőnek a felkereshető jogi képviselők névsorát és címét. Ezután az ügyfél elmegy az általa kiválasztott ügyvédhez, aki azonban, szűk körben ugyan, de visszautasíthatja a megkeresést. Így előfordulhat, hogy a nehéz anyagi helyzetben lévő több ügyvédhez is elmegy, de ügyét senki nem vállalja fel. Bánáti János, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke elmondta: biztos, hogy nem maradnak jogi képviselő nélkül az ügyfelek. Ha a rászoruló a tárgyalás vagy a fellebbezési határidő letelte előtt nem talál jogi segítőt, a hatóság a korábbi szabályokhoz hasonló módon kijelöl egy ügyvédet.
Putyin békéről üzent
