Szlovákiára figyel az Európai Unió

Neszméri Sándor
2008. 02. 09. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tucatnyian kerestek fel telefonon, és az iránt érdeklődtek, mi történt Szlovákiában, miért utasítja el az ellenzék a lisszaboni szerződés ratifikálását – mondta Ivan Gasparovic szlovák államfő tegnap a parlamentben azon a tanácskozáson, amelyet Pavol Paska házelnök hívott össze, hogy egyeztessen a pártok elnökeivel és frakcióvezetőivel az EU reformszerződéséről. Az ellenzéket a szlovákiai Szakszervezetek Szövetségének Konföderációja is arra kérte, „ne hazardírozzon a szlovák polgárok sorsával”, Pavol Paska pedig egyenesen arról beszélt, hogy Szlovákia polgárai „megint útlevéllel és vízummal utazhatnak majd Európában” a makacskodás miatt.
A tragikus hangvételű megnyilatkozások ellenére a helyzet távolról sem drámai, a parlamenti vitában Csáky Pál a Magyar Koalíció Pártja nevében, Eduard Kukan pedig a Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió képviselői részéről mondta el: nincs bajuk a lisszaboni szerződéssel, támogatják azt, csak a ratifikáció előtt „biztosítékot akarnak kapni a kormánykoalíció részéről, hogy a szerződés szellemiségét betartva nem szűkítik Szlovákiában tovább a demokrácia kereteit”. Csáky nyílt színi ellenzéki tapsot kapott, amikor megjegyezte: „Ne az Európai Unió szerződése tegyen bennünket európaivá, hanem szellemiségünkben legyünk európai demokraták.” Mindkét ellenzéki szónok figyelmeztetett arra, hogy Szlovákia „nem diszkvalifikálja magát semmiből” a ratifikációs folyamat elhúzódása miatt, ellenben azzal a sajtótörvénnyel igen, amely ugyancsak a parlament napirendjén között van, s amely olyan mértékben csorbítja a sajtó- és szólásszabadságot, hogy az EBESZ konzultációt kért Pozsonytól.
Szlovák alkotmányjogászok is „nyugalomra intenek”. Sem sietségre, sem pánikhangulat keltésére nincs ok, a szlovák parlamentet jóformán nem köti semmi, december végéig tehát megszerezhető a szükséges alkotmányos többségű támogatás.
Robert Fico azonban nem enged, felelőtlennek, sőt „hazaárulónak” nevezi az ellenzéket, s köti magát ahhoz, hogy a szerződés ratifikálása után a sajtótörvényt is el kell fogadni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.