Politikai értelemben nem támogatjuk a kormányt, a változtatásokra irányuló, szakmailag megalapozott, hozzáértő reformokat viszont igen – hangsúlyozta Demján Sándor, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) elnöke a szervezet tegnapi elnökségi ülésén. A VOSZ állásfoglalása a versenyképesség növelése érdekében indítványozta a munkavállalók és a vállalkozók terheinek könnyítését.
Dávid Ferenc főtitkár hangsúlyozta: a KSH adatai szerint a jelenlegi bruttó átlagbér 185 ezer forint havonta, amely után az összes befizetés 248 ezer forint, miközben a munkavállaló részére kifizetett munkabér mindössze 116 ezer forint. – Az elvonás mértéke a régióban kiugróan magas, 47 százalékos – fogalmazott Dávid, aki szerint a hazai vállalkozások versenyképességét visszafogó magas élőmunkaterhek még a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) országaihoz viszonyítva is dobogós helyezést érnek el.
A bérreform mellett a VOSZ javaslatot tett arra is, hogy csak egy kizárólag szakmai alapon működő, a politikai pártok közvetlen befolyásától elszigetelt és nem a kormány fennhatósága alá tartozó költségvetési hivatal jöhessen létre, amely szigorú felelősségre vonást alkalmazna a költségvetési szabályok megsértése esetén. – Ilyen felelősségre vonás lehetne az, hogy a hiány túllépésekor a mindenkori kormányfő és a pénzügyminiszter a törvénysértés miatt lemond, százszázalékos túllépés esetén pedig az államfő rendelkezhessen az Országgyűlés feloszlatásának és új választások kiírásának jogával – hangsúlyozta Dávid Ferenc.
A feketegazdaság elleni fellépéssel kapcsolatban a főtitkár kitért a józsefvárosi piac helyzetére is, ahol „nem kamerákat kellene felszerelni, hanem a bezárás mellett kell dönteni, mivel itt maffiaszerű tevékenység folyik”. Kolláth György alkotmányjogász a fővárosi tehergépjármű-behajtási díjak egyoldalú, tízszeres emelését a vállalkozókat megsarcoló „szpáhirendszernek” nevezte, mivel a hatóságok az érdekelt felek megkérdezése és előzetes hatástanulmányok nélkül döntöttek erről. Kolláth szerint a törvényt felsőbb fórumon megtámadják, és az Alkotmánybíróságoz fordulnak jogorvoslatért a „dermesztő és kritikán aluli” jogszabályalkotás miatt.
A vállalkozókat sújtó magas adóelvonásokkal kapcsolatos kritikákra az ülésen jelen lévő pénzügyminiszter úgy reagált, hogy a 2009. évi adóváltoztatások részeként könnyítésre közvetlenül százmilliárd forint juthat csak. Korábban Veres János még 190 milliárdot említett, bár szakértők szerint még ez az összeg is szinte észrevétlen hatást gyakorolna a gazdasági növekedésre.
A miniszerelnök kivégzésével hergelt Majka + videó
