Bár ez nem volt egészen világos, de a magyar gázpiac már 2007. július 1-jén megnyílt a lakosság számára is – csak eddig nem jelentkezett olyan szolgáltató, amely a közüzemmel versenyre kelt volna. Február 1-jétől azonban a háztartások számára is elérhetővé válik a Első Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és Szolgáltató (EMFESZ) Kft. gázszolgáltatása.
A bejelentés érdekessége, hogy teljes piaci liberalizáció csak július 1-jén következik be – legalábbis a tervek szerint –, ám a lakossági fogyasztók már a most érvényben lévő gáztörvény szerint is megválaszthatják, kitől vételezik a földgázt, illetve bármely engedéllyel rendelkező társaság használhatja a vezetékhálózatot. Balázs István, a Magyar Energia Hivatal (MEH) osztályvezetője az eset kapcsán elmondta, az idén elfogadandó törvény csak a tapasztalatokra alapozott jogszabályi korrekciót tartalmaz, illetve arra hivatott, hogy eltörölje a közüzem intézményét, melynek helyébe az úgynevezett egyetemes szolgáltatás lép. Ennek fényében különös, hogy a nyitást lebonyolító gazdasági tárca is tényleges változásként beszélt a júliusban bekövetkező liberalizációról, sőt volt olyan szakmai szervezet is, amely ennek elhalasztását kérte, mondván, kevés az idő a szükséges rendeletek meghozatalához.
A MEH hamarosan elfogadja az EMFESZ lakossági földgázellátását biztosító Gas.hu működési szabályzatát – közölte Góczi István, a vállalat ügyvezető igazgatója. Hozzátette, a Gas.hu felé fordulók számára a mostani közüzemi tarifánál átlagosan 8 százalékkal kedvezőbb díjat szabnak majd. Mint fogalmazott, az optimálisan legalacsonyabb árat akkor érheti el a velük szerződő, ha viszonylag kicsi a fogyasztása, illetve a szezonalitás miatt legalább egy évre kötelezi el magát. – Ezt az árat a közüzemi tarifához kötjük, ha az megszűnik, az importár lesz a meghatározó – jegyezte meg. A Gas.hu szolgáltatása az egész országban elérhető lesz, de először csak azok számára, akik internet-hozzáféréssel rendelkeznek, mivel a céggel kapcsolatos ügyeket csak a világhálón keresztül lehet intézni. Így a klasszikus értelemben vett ügyfélszolgálatot az elején nem tartanak fenn, csupán telefonos segítséget biztosítanak majd. A fizetés módja csak csoportos beszedési megbízás lehet, és nem választhat a fogyasztó átalánydíjas elszámolást sem. – Terveink szerint az év végére maximum 500 ezer fogyasztót fogunk regisztrálni, de minimum 100 ezret – helyezte kilátásba Góczi István.
Az átállás úgy történhet, hogy a fogyasztó felmondja a közüzemi gáztársaságnál meglévő szerződését, és regisztrálja magát az új szolgáltatónál, ez körülbelül harminc napot vesz igénybe. – A váltás nem érinti a gázártámogatás intézményét – állítja Borisz Sesztakov, az EMFESZ kommunikációs vezetője, mivel megállapodtak a Magyar Államkincstárral, így az állami segítségre jogosultak a szabad piacon is hozzájutnak a megítélt összeghez.
Kína új szövetségest talált a Közel-Keleten
