Varsó: eladó a 49 százalék

Az év harmadik negyedére privatizálják a varsói tőzsde 49 százalékos részvénycsomagját – jelentette ki Ludwik Sobolewski, a lengyel börze igazgatója a Varsóban rendezett kelet-közép-európai értékpapír-piaci konferencián. Bár a lengyel főváros a régió pénzügyi központjává szeretne válni, infrastrukturális hiányosságai miatt ez még várat magára.

Dékány Lóránt
2008. 02. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Eldőlt: még az idei évben értékesítik a varsói tőzsde (WSE) 49 százalékát megtestesítő részvénycsomagot. A legnagyobb kérdés Ludwik Sobolewski, a börze elnöke szerint az, hogy kinek ajánlják majd fel a pakettet. Ugyanakkor a Varsóban rendezett kelet-közép-európai tőzsdei konferencián a WSE vezetésének szavaiból kiderült, még nincs kiemelt várományosa az ügyletnek, bár az egyik aspiránsnak sokan a New York-i parkett tulajdonosait tartják, de állítólag sok másik részvénypiac is mutatott már érdeklődést.
– Tőke szempontjából nincs szükségünk partnerre, csupán a kiaknázható üzleti lehetőségeket tartjuk szem előtt – emelte ki Sobolewski. Hozzátette, a privatizációs folyamatot nem kötelezettség miatt, hanem stratégiai megfontolásból indították el. Ám az, hogy a többségi állami tulajdonú hányadot is értékesítik-e, valószínűleg csak 2-3 év múlva derül ki, miként a tőzsdeelnök fogalmazott, addigra tisztul le, hogy jelenthet-e ez további bővülési lehetőséget. Korábban számos híranyag jelent meg azzal kapcsolatban, hogy a WSE maga is terjeszkedne a kelet-közép-európai térségben, illetve, hogy összefogva a régió piacait egy közös börzét alakítson ki. – Erre csak a nagyon távoli jövőben látok lehetőséget – mondta el lapunk kérdésére Sobolewski úr. Szerinte több akadálya is van a közös tőzsdei piac létrejöttének, mint például a szabályozási eltérések, de mint hangsúlyozta, a legfőbb gát az akarat és az elkötelezettség hiánya a többi ország részéről. – Mi nyitottak vagyunk mindenfajta partneri viszony kialakítására, de például Csehországban a tőzsde olyanok kezében van, akiket igencsak nehéz lenne meggyőzni az együttműködés szükségességéről – jegyezte meg. Az viszont kiderült, hogy a WSE szándékában áll résztulajdon megszerzése az ukrán értékpapírpiacon, ám erről konkrétumok még nem ismertek.
A konferencián szó esett Varsó terveiről is, amelyek között szerepel az is, hogy a régió pénzügyi központjává váljon. – Megvan ugyan a lehetőség erre, de hiányzik az emberi erőforrás, amely a pénzügyi szolgáltatásokat fejlesztené – fejtette ki Artur Kluczny, a Lengyel Pénzügyi Felügyelő Hatóság elnökhelyettese. Ludwik Sobolewski úgy véli, a központtá váláshoz nem elég, hogy a lengyel tőzsde a régió legnagyobbika, szükség van a megfelelő infrastrukturális háttérre. Ez azonban hagy még némi kívánnivalót maga után, ugyanis például a város repülőtere jelenleg nem igazán nyújt európai színvonalat, valamint a tőzsde honlapjai sem érhetők el a lengyelen kívül semmilyen más térségbeli ország nyelvén. Pénzügyi tekintetben pedig – mint ahogy elhangzott – a jelenleg fejletlen eszközök hátráltatják a valódi centrummá válást.

Irányt keres a gazdaság. Ahogy az európai gazdaságok nagy többsége, a lengyel is keresi az irányt 2008-ban. Bár a bruttó hazai termék (GDP) az országban tavaly több mint 6 százalékkal emelkedett (szemben Magyarország 2 százalék alatti „fejlődésével”), többen mégis a visszaeséstől tartanak. Mint a varsói tőzsdekonferencián elhangzott, nagy valószínűséggel ez az év leginkább egy hullámvasút pályájához fog hasonlítani, ahol nem látni, mi történik a végén. Ennek fő alapjául a tengerentúlról érkező rossz hírek szolgálnak. Ryszard Petru, a BPH Bank vezető lengyel közgazdásza szerint ugyanakkor jelenleg még nincs recesszió Amerikában, így van idő felkészülni arra az időszakra, amikor ez bekövetkezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.