Eldőlt: még az idei évben értékesítik a varsói tőzsde (WSE) 49 százalékát megtestesítő részvénycsomagot. A legnagyobb kérdés Ludwik Sobolewski, a börze elnöke szerint az, hogy kinek ajánlják majd fel a pakettet. Ugyanakkor a Varsóban rendezett kelet-közép-európai tőzsdei konferencián a WSE vezetésének szavaiból kiderült, még nincs kiemelt várományosa az ügyletnek, bár az egyik aspiránsnak sokan a New York-i parkett tulajdonosait tartják, de állítólag sok másik részvénypiac is mutatott már érdeklődést.
– Tőke szempontjából nincs szükségünk partnerre, csupán a kiaknázható üzleti lehetőségeket tartjuk szem előtt – emelte ki Sobolewski. Hozzátette, a privatizációs folyamatot nem kötelezettség miatt, hanem stratégiai megfontolásból indították el. Ám az, hogy a többségi állami tulajdonú hányadot is értékesítik-e, valószínűleg csak 2-3 év múlva derül ki, miként a tőzsdeelnök fogalmazott, addigra tisztul le, hogy jelenthet-e ez további bővülési lehetőséget. Korábban számos híranyag jelent meg azzal kapcsolatban, hogy a WSE maga is terjeszkedne a kelet-közép-európai térségben, illetve, hogy összefogva a régió piacait egy közös börzét alakítson ki. – Erre csak a nagyon távoli jövőben látok lehetőséget – mondta el lapunk kérdésére Sobolewski úr. Szerinte több akadálya is van a közös tőzsdei piac létrejöttének, mint például a szabályozási eltérések, de mint hangsúlyozta, a legfőbb gát az akarat és az elkötelezettség hiánya a többi ország részéről. – Mi nyitottak vagyunk mindenfajta partneri viszony kialakítására, de például Csehországban a tőzsde olyanok kezében van, akiket igencsak nehéz lenne meggyőzni az együttműködés szükségességéről – jegyezte meg. Az viszont kiderült, hogy a WSE szándékában áll résztulajdon megszerzése az ukrán értékpapírpiacon, ám erről konkrétumok még nem ismertek.
A konferencián szó esett Varsó terveiről is, amelyek között szerepel az is, hogy a régió pénzügyi központjává váljon. – Megvan ugyan a lehetőség erre, de hiányzik az emberi erőforrás, amely a pénzügyi szolgáltatásokat fejlesztené – fejtette ki Artur Kluczny, a Lengyel Pénzügyi Felügyelő Hatóság elnökhelyettese. Ludwik Sobolewski úgy véli, a központtá váláshoz nem elég, hogy a lengyel tőzsde a régió legnagyobbika, szükség van a megfelelő infrastrukturális háttérre. Ez azonban hagy még némi kívánnivalót maga után, ugyanis például a város repülőtere jelenleg nem igazán nyújt európai színvonalat, valamint a tőzsde honlapjai sem érhetők el a lengyelen kívül semmilyen más térségbeli ország nyelvén. Pénzügyi tekintetben pedig – mint ahogy elhangzott – a jelenleg fejletlen eszközök hátráltatják a valódi centrummá válást.
Irányt keres a gazdaság. Ahogy az európai gazdaságok nagy többsége, a lengyel is keresi az irányt 2008-ban. Bár a bruttó hazai termék (GDP) az országban tavaly több mint 6 százalékkal emelkedett (szemben Magyarország 2 százalék alatti „fejlődésével”), többen mégis a visszaeséstől tartanak. Mint a varsói tőzsdekonferencián elhangzott, nagy valószínűséggel ez az év leginkább egy hullámvasút pályájához fog hasonlítani, ahol nem látni, mi történik a végén. Ennek fő alapjául a tengerentúlról érkező rossz hírek szolgálnak. Ryszard Petru, a BPH Bank vezető lengyel közgazdásza szerint ugyanakkor jelenleg még nincs recesszió Amerikában, így van idő felkészülni arra az időszakra, amikor ez bekövetkezik.
Kigyulladt egy komp Indonéziában, öt ember meghalt + videó
