Vérfürdő a bagdadi piacon

Több hónapos viszonylagos nyugalomnak vetett véget az a két öngyilkos bombamerénylet, amelyben 72 ember vesztette életét Bagdadban. A merénylet ellentmond azoknak az ünnepélyes washingtoni hangoknak, amelyek rendkívüli sikerként méltatták az amerikai biztonságteremtő műveleteket.

Munkatársunktól
2008. 02. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több hónapos viszonylagos nyugalomnak vetett véget az a két öngyilkos bombamerénylet, amelyben 72 ember vesztette életét Bagdadban. A merénylet ellentmond azoknak az ünnepélyes washingtoni hangoknak, amelyek rendkívüli sikerként méltatták az amerikai biztonságteremtő műveleteket.


Két öngyilkos pokolgépes merényletben 72 ember meghalt, száz pedig megsebesült Bagdadban. Az első detonáció helyi idő szerint délelőtt történt a főváros központjában lévő al-Gazl kisállatpiacon. A támadásban rendőri közlés szerint 47 ember vesztette életét. (A kisállatpiac hetente egyszer nyit ki, és hatalmas tömeget vonz. Tavaly kétszer is a merénylők célpontja volt.) Húsz perccel később egy másik pokolgép is robbant Bagdadban, a főleg síiták lakta délkeleti városrész madárpiacán. Ez a merénylet 25 halálos áldozatot követelt.
Ez volt a legtöbb halálos áldozattal járó akciósorozat az iraki fővárosban azóta, hogy tavaly augusztusban autókba rejtett pokolgépek nyolcvan ember életét oltották ki. A két merénylet valószínűleg szertefoszlatja azt a törékeny biztonságérzetet, amire tavaly nyár óta bízhatták magukat a helyiek. A fenntartható biztonsággal kapcsolatos reményeket táplálta a Muktada asz-Szadr tekintélyes síita vezető által bejelentett augusztusi fegyverszünet, és az a szunnita milícia, amelyet az Egyesült Államok fegyverzett fel a helyi al-Kaida ellen.
A merénylet ellentmond azoknak az ünnepélyes washingtoni hangoknak, amelyek rendkívüli sikerként méltatták, hogy 2007 tavaszán az Egyesült Államok vezette szövetséges erők 30 ezer főnyi kontingense átfogó biztonságteremtő műveleteket indított Bagdadban és környékén. George Bush elnök hétfői évértékelő beszédében így állította be az azóta eltelt időszakot, ahogy korábban Robert Gates védelmi miniszter is hasonlóan nyilatkozott. Vélekedésüket közvetve cáfolja az Opinion Research Business (ORB) brit közvélemény-kutató intézet jelentése is, amely szerint Irakban a szövetséges invázió kezdete, 2003 óta csaknem egymillió ember halt meg erőszakcselekmények miatt. A véres statisztika külön megemlékezik Bagdad kirívó veszteségeiről, a fővárosban a családok több mint negyven százaléka veszítette el minimum egy tagját. Az ORB jelentése 2414 felnőtt irakival készített beszélgetésen nyugszik. A nemrég hazánkban járt Lábíd Abbávi iraki külügyi államtitkár lapunknak nyilatkozva az áldozatok száma kapcsán azt mondta: „Ha veszel valamit (tudniillik a demokráciát), meg kell fizetned az árát.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.