Floridában landolt az Atlantis űrsikló

Hírösszefoglaló
2008. 03. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közép-európai idő szerint tegnap délután a kitűzött időben, rendben leszállt a Cape Canaveral-i Kennedy Űrközpontban az Atlantis. Az amerikai űrrepülőgép hét űrhajóssal a fedélzetén tizenhárom napos küldetés után tért vissza a Földre – adta hírül az AFP. Az űrsikló fékezőmotorjait már egy órával korábban bekapcsolták, hogy az addigi óránként 27 ezer kilométeres sebességről óránként 250 kilométerre lassítsa az űrhajót. Az Atlantis így letérhetett Föld körüli pályájáról, és belépett a sűrű légkörbe.
Az Atlantis eljuttatta a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) a Columbus európai gyártmányú laboratóriumát, amelyet a Harmony nevű öszszekötő modulhoz illesztettek. Ez az Európai Űrügynökség (ESA) eddigi legjelentősebb hozzájárulása az űrbázis építéséhez.
A tíztonnás, a tudományos kutatásokban új fejezetet nyitó Columbusban egyszerre három űrhajós dolgozhat. Élettartamát tíz évre tervezték, ez idő alatt körülbelül ötszáz kísérletet végeznek el benne. A kutatómodul októbertől helyt ad a Magyar Tudományos Akadémia Pszichológiai Kutatóintézetében kidolgozott kísérletsorozatnak is, az e célra megalkotott EEG-készülékkel a világűrben dolgozók agyműködését vizsgálják majd. A szakemberek szerint a kísérletek választ adhatnak arra is, hogy a súlytalanság miként befolyásolja a térbeli tájékozódás képességét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.