Régebben jó kapcsolatunk volt az önkormányzattal, éreztük a segítő szándékot, bár fajlagosan így is a legkevesebb pénzt kaptuk a hasonló méretű vidéki színházakhoz képest – mondta lapunk megkeresésére Balikó Tamás, a teátrum igazgatója. – Két esztendővel ezelőtt kezdődtek a gondok: a 720 milliós összköltségvetésből éppen hogy kijöttünk, ezért kértük, hogy 2007-re 755 millió forintot biztosítsanak számunkra. A város döntése alapján azonban csak 690 milliót kaptunk, amiből a színház működése igazából nem finanszírozható. A tényleges csökkenés azonban – beleszámítva a fizetések változását és a pénzromlást – nem harminc, hanem hatvanmillió forint lett.
Ezután felajánlották, hogy az önkormányzat megszünteti az opera tagozatot, azonban a polgármester mindent visszavont. Azt javasolták, ha csökkentik a létszámot csaknem harminc fővel, akkor még harmincmilliót kaphatnak. – Túlestünk a kellemetlen folyamaton, akit lehetett, nyugdíjba küldtünk, elbocsátások is voltak, azonban kiderült, ismét becsaptak minket: a kért összeget nem adták oda. Az idén a város újabb negyvenmillióval csökkentette a költségvetésünket arra hivatkozva, hogy előző évben közel harmincfős leépítést hajtottunk végre. Becsapva éreztük magunkat, de Bókay Endre országgyűlési képviselő közbenjárására a minisztérium húszmilliót biztosított a színháznak. De ez még nem érkezett meg – mondta az igazgató.
– A színház költségvetése nem csökkent, a huszonhat elbocsátott dolgozó bérkeretét azonban nem tudjuk biztosítani. Erre nem is tettem ígéretet – felelte lapunknak Soó László, a költségvetési bizottság elnöke, majd kérdésünkre hozzátette: ha jogos igénnyel lépnek fel – részt vesznek a helyi kulturális és színházi fesztiválokon – akkor lehet szó egyéb juttatásokról is. Az állam által biztosított pénzről nem tud, úgy véli, fizesse ki az, aki ígérte.
Az Európai Unió tönkreteszi a demokráciát Európában
