Medvegyev kiállt Belgrád mellett

Csak bonyolítja Európa helyzetét Koszovó függetlensége, ahelyett, hogy megoldást kínálna a balkáni problémákra – mondta tegnap a Belgrádba szimbolikus látogatásra érkezett Dmitrij Medvegyev orosz államfőjelölt. A Koszovó körül zajló nagyhatalmi pengeváltás elvonja a figyelmet a délvidéki magyarokat és a kényes nemzetiségi egyensúlyt fenyegető veszélyről.

Sebestyén Imre
2008. 03. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dmitrij Medvegyev első kormányfőhelyettes, az orosz elnöki poszt várományosa Belgrádban nyomatékosította, hogy országa továbbra is támogatja a szerb szuverenitást Koszovóban. A Borisz Tadics elnökkel és Vojiszlav Kostunica kormányfővel folytatott megbeszéléseket követően az orosz vezető kijelentette, Európa helyzetét csak bonyolítja Koszovó függetlensége. Az Egyesült Államok belgrádi nagykövete, Cameron Munter azonban arra figyelmeztetett, hogy a nagykövetség elleni újabb támadások esetén Washington intézkedéseket hoz Szerbia ellen.
Oliver Ivanovics szerb vezető azt szorgalmazta, hogy Észak-Koszovó olyan státust kapjon, mint a bosznia-hercegovinai Szerb Köztársaság. Marko Jaksics helyi szerb politikus ostobaságnak nevezte azokat az állításokat, hogy a jelenlegi fejlemények, Koszovó felosztását vezetik be. Az EU és a NATO is jelezte, nem szándékozik visszavonulni Koszovó szerbek lakta északi részéről, ahová tegnap ellátogatott Szlobodan Szamardzsics is. A Joachim Rücker UNMIK-misszióvezetővel folytatott pristinai megbeszéléseken a szerb Koszovó-ügyi miniszter nem volt hajlandó elhatárolódni korábbi, az erőszakos szerb tüntetőkkel szolidaritást vállaló kijelentéseitől. Arra buzdította a helyi szerbeket, hogy ne hagyják el otthonukat. Eközben 19 rendőr megsebesült Koszovó és Szerbia egyik határátkelőhelyénél, miután szerb veteránok mintegy százötven fős csoportja rájuk támadt. Köveket, üvegeket és fémdarabokat hajigáltak a rendőrökre, akik könnygázzal verték vissza őket.
Az EBESZ határozottan elítélte a múlt heti belgrádi zavargásokban újságírók ellen elkövetett támadásokat. Több magyar újságírót, köztük lapunk fotósát is támadás érte a szerb fővárosban.
A Koszovóban fellángolt feszültség még tömegével űzheti el szülőföldjükről a szerbeket. A nagyhatalmi pengeváltásban a világ nemigen vesz tudomást a Vajdaság nemzetiségi egyensúlyát veszélyeztető menekülthullámról. A Hidvéki Mikó Imre Kutatóintézet Alapítvány riasztó helyzetjelentése megállapítja, hogy Horvátországból és Bosznia-Hercegovinából 296 ezer ember menekült Szerbiába 1991–1995 között, közülük a Vöröskereszt szerint több mint 200 ezer főt a Vajdaság fogadott be. Az 1990-es években tízezrével telepítették le a menekülteket a tömbben élő magyarság lakóterületén.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.