Bush katasztrofális döntései

Kemény bírálattal illeti George Bush amerikai elnököt és kormányzatát hamarosan megjelenő könyvében Scott McClellan, a Fehér Ház volt szóvivője és az elnök egykori hűséges munkatársa. McClellan többek között az értelmetlen és megtévesztésen alapuló iraki háborút, illetve a Katrina hurrikánt követő katasztrofális döntéseket említi visszaemlékezéseiben.

2008. 06. 07. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A természeti katasztrófával kapcsolatos véleményeket negatívan befolyásolták Bush elnök korábbi döntései, elsősorban annak a kudarca, hogy nem volt nyílt és őszinte Irakról, illetve arról, hogy hibás tervezéssel, felkészületlenül rohantunk bele a háborúba – írja a 2005-ben tomboló Katrina hurrikánról és az iraki háborúról a Bush-kormányzatot bíráló Scott McClellan, aki 2003 és 2006 között töltötte be a szóvivői tisztséget a Fehér Házban. Jövő héten megjelenő könyvében McClellan többek között arról értekezik, hogy a New Orleanst letaroló Katrina hurrikán utáni helyzetet rosszul kezelte a Bush-adminisztráció, s az a természeti csapásnál is nagyobb katasztrófa volt. A volt szóvivő Karl Rove-ot, George Bush egyik vezető tanácsadóját teszi felelőssé azért a fotóért, amelyen az elnök az Air Force One fedélzetéről szemléli a pusztítást.
Irak kapcsán Scott McClellan úgy véli, Bushék felkészületlenül vitték az országot egy értelmetlen háborúba. Szerinte maga Bush nem hazudott a háború megindításának okairól, de kormánya úgy mozgatta a szálakat, hogy a végén csak a katonai akció merült fel lehetőségként. Mint McClellan írja, minden arról szólt, hogy a közvéleményt Bush pártjára állítsák, egyben bírálja az amerikai sajtót, amely szerinte teljes mellszélességgel a kormány mellé állt a háború felvezetésében. „Amit biztosan tudok, az az, hogy akkor kell hadat viselni valaki ellen, ha szükséges. Az iraki háborúra nem volt szükség” – olvasható.
McClellan továbbá azzal vádolja meg könyvében Karl Rove-ot és Lewis „Scooter” Libbyt, Dick Cheney alelnök volt kabinetfőnökét, hogy félrevezették őt egy CIA-kiszivárogtatási ügyben. „Rove, Libby és talán maga Cheney alelnök is hagyta, sőt biztatott engem, hogy ismételgessek egy hazugságot.”
Scott McClellan visszaemlékezéseinek publikálása elsősorban azért okozott meglepetést, mert a volt szóvivő Bush egyik megbízható munkatársa volt. A negyvenéves férfi már akkor is együtt dolgozott Bushsal, amikor az Texas kormányzója volt. A volt szóvivő azt állítja, hogy jelenleg is csodálja az elnököt, csak az a baj, hogy éppen legfőbb tanácsadói szolgálták rosszul őt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.