Feszült várakozás az EU-ban

Arcpirító csapást mérhetnek az európai vezetőkre az elkövetkezendő napok eseményei. Könnyen elképzelhető, hogy június 12-én nemet mond Írország a lisszaboni szerződésre, amely a pórul járt európai alkotmány helyére hivatott lépni. Eközben a londoni legfelső bíróság a napokban véleményezi annak a magánszemélynek a beadványát, aki szerint a brit kormány megszegte ígéretét, amikor nem írt ki referendumot az uniós okmányról.

2008. 06. 19. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alondoni legfelső bírósághoz fordult Stuart Wheeler brit milliomos törvényességi felügyeleti eljárás indítását kezdeményezve, amiért szerinte a brit kormány megszegte az ígéretét, és nem írt ki népszavazást a lisszaboni szerződésről. Wheeler azzal érvel, hogy az Európai Unió intézményrendszerének megreformálását szolgáló, a francia és a holland lakosság által 2005-ben népszavazáson elutasított európai alkotmány kérdésében még referendumot ígért Tony Blair volt miniszterelnök kabinetje, de a dokumentumot felváltó lisszaboni szerződés ügyében elzárkózott a népszavazás kihirdetésétől a kormány. Tette ezt annak ellenére, hogy több független kutatóintézet megállapította, az új szerződés legalább 96 százalékban megegyezik elődjével. A 73 éves üzletember szerint Gordon Brown kormányfő egyszerűen új nevet adott a megbukott alkotmánynak, és a nyilvánosság előtt különálló szövegként prezentálta azt. Brown ugyanakkor úgy véli, a reformszerződést azért kell csak a parlamentnek ratifikálnia, mert az nem módosítja az Egyesült Királyság alkotmányát. Brit sajtóértesülések szerint a kormányt meglepte, hogy a felső bíróság befogadta Wheeler keresetét.
A Financial Times üzleti napilap ezzel egy időben abszurdnak nevezte a lisszaboni szerződésről kiírt írországi népszavazást, amelyre csütörtökön kerül sor, mondván, a szerződés nem sérti az ír érdekeket. Ismeretes, az EU tagállamai közül egyedül a szigetországban tartanak referendumot az uniós okmányról. A Financial Times véleményével sokan nem értenek egyet Írországban, ezt jól jelzik a legfrissebb felmérések, amelyek szerint az elmúlt napokban erőteljesen megnőtt a szerződést elutasítók aránya. A nemmel szavazók táborában található többek között a parlamenti pártok közül egyedüliként a Sinn Féin, amely az Ír Köztársaság függetlenségét félti. Szerintük az új szerződés révén egyre nagyobb hatalom összpontosul Brüsszel kezében, és több mint hatvan területen megszűnik a tagállamok vétójoga. A nemmel kampányoló Libertas- csoport arra hívja fel a figyelmet, hogy a lisszaboni egyezség összehangolja az európai adópolitikát, kockára téve Írország társasági adójának 12,5 százalékos mértékét. Egy ideig az ír gazdák is a megállapodás ellen szólaltak fel, tiltakozva az ellen, hogy az unió kereskedelmi biztosa nem védte meg érdekeiket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.