Az üzemanyagárak robbanásszerű emelkedésével az amerikai hadsereg, az Egyesült Államok legnagyobb olajfogyasztója az alternatív üzemanyagok felhasználásának úttörőjévé válhat, kezdi írását a Wall Street Journal. Miközben az olaj hordónkénti ára napról napra növekszik, az energiabiztonság szinte első számú prioritásként lépett elő a Pentagonban. Az amerikai hadsereg ugyanis naponta 340 ezer hordó olajat használ fel, ami az Egyesült Államok összfogyasztásának 1,5 százalékát jelenti. A védelmi minisztériumnak 2006-ban 13,6 milliárd dollárra rúgott az energiaszámlája, mely érték 25 százalékkal haladta meg az előző évi adatot. A légierőnél a sugárhajtású gépek üzemanyagköltsége megháromszorozódott az utóbbi négy évben. Amikor a Fehér Ház benyújtotta az iraki és afganisztáni háborúkat érintő legutóbbi költségvetési tervezetét a képviselőház elé, kétmilliárd dolláros pótlólagos tételt csapott hozzá a növekvő üzemanyagárak miatt. Csak az iraki műveletekhez naponta negyvenezer hordóra van szükség, írja a gazdasági napilap, amely megszólaltatja William Andersont, a légierőért felelős védelmi államtitkár-helyettest. Anderson szerint a végkövetkeztetés az, hogy csökkenteni kell a külföldi olajtól való függőséget, hiszen az iraki háborús műveletek leállnának olaj nélkül. Energiabiztonsági szakértők pedig arra figyelmeztetnek, hogy olajfinomítók és tankerek elleni esetleges terrortámadások katonai akciókat béníthatnának meg világszerte.
A felmerülő problémák kiküszöbölése érdekében került előtérbe az alternatív energiaforrásokra való átállás elképzelése. Az amerikai védelmi minisztérium többek között a szintetikus, szénből vagy természetes gázból előállított üzemanyag felhasználásának lehetőségeit vizsgálja. Ennek előállítási költségei jelenleg magasak, de tömeges gyártás esetén lényegesen olcsóbb lenne, mint az olaj. A szintetikus anyag másik hátránya, hogy környezetszennyezőbb a hagyományosnál. Az amerikai légierő egyik B–1-es változtatható szárnynyilazású nehézbombázója volt az első olyan gép, amelyik
az idén márciusban szintetikus üzemanyaggal átlépte a hangsebességet, számolt be róla az MTI. A sikeres próbarepülés után a Pentagon azt tervezi, hogy vadászgépeket, köztük F–16-osokat tesztel ilyen üzemanyaggal. A szintetikus anyag egyébként évtizedek óta használatos világszerte. Feltalálói, Franz Fischer és Hans Tropsch az 1920-as években fejlesztették ki, később a nácik is átálltak a tömeges előállítására.
– Az olajfüggőség önmagában nem veszélyezteti az Egyesült Államok hadseregének hadrafoghatóságát – nyilatkozta lapunknak Deák András. A Magyar Külügyi Intézet energetikai szakértője elmondta, ami az olajat illeti, az Egyesült Államok az 1970-es évekig nettó exportőr volt, majd nettó importőrré vált, jelenlegi olajkészleteinek kétharmada külföldről, a maradék saját kitermelésből származik. A függőség csökkentése érdekében azonban kiegyensúlyozott importstruktúrát létesített, vagyis egy vagy kettő helyett több országból szerzi be olajszükségleteit, többek között Szaúd-Arábiából, Venezuelából vagy Kanadából. Deák András szerint az amerikai hadsereg aránytalanul nagy mennyiséget használ fel bizonyos üzemanyagfajtákból, az olajfogyasztást így természetesen ésszerű lenne csökkenteni, de a teljes hadsereget átállítani más üzemanyagfajtákra túlzás lenne. Mint a Magyar Külügyi Intézet munkatársa hangsúlyozta, az olajat leszámítva az Egyesült Államok a többi energiaforrást tekintve önellátó.

A Hell közleményben reagált az energiaitalok korlátozására