Energiatakarékosság: Szöul példát mutat

Szigorú intézkedéseket vezet be július 15-től Dél-Korea kormánya, amely többek között elrendelte, hogy korlátozzák a gépjárművek és az irodai klímaberendezések használatát az állami szférában. Lépéseivel Szöul az üzemanyagárak drasztikus emelkedésére kíván reagálni.

2008. 07. 17. 8:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Közel tizenötezer állami kézben lévő gépjárműre vonatkozik az a július 15-től hatályos kormányhatározat, amely szerint csak minden második napon vehetik igénybe autóikat a dél-koreai köztisztviselők. A rendelet több mint nyolcszáz állami irodát és intézményt is érint, amelyekben a klímaberendezéseket nyáron az előírtnál egy Celsius-fokkal magasabb hőmérsékleten kell működtetni, télen pedig egy fokkal alacsonyabban. A kormány előírja azt is, hogy a közterületeken is takarékoskodni kell az energiával.
– Még az olajtermelő országok is szorítanak nadrágszíjukon, hogy a drasztikusan magas olajárak érájában takarékoskodjanak az energiával – indokolta a dél-koreai intézkedéscsomag szükségszerűségét Han Szeung Szú miniszterelnök. Mint mondta, „konkrét lépéseket hozni az energiatakarékosság érdekében nem választás kérdése, hanem a túlélésé”. A kormányfő ezen- kívül kilátásba helyezte újabb megszorító intézkedések bevezetését, ha tovább drágulnak az üzemanyagok. A kormány tervei között szerepel például az, hogy 2012-ig lecserélik az állami kézben lévő autók felét környezetkímélő, hibridhajtású személygépkocsikra.
A kormány azt reméli, hogy lépéseivel 6,6 százalékkal csökken az állami szektorban az energiafogyasztás. Elemzők ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy a kormány intézkedései inkább jelképesnek tekinthetők, hiszen azok csupán meghatározott számú járműre és épületre terjednek ki, Dél-Korea teljes energiafogyasztásának pedig csak négy százalékát teszi ki az állami szektor. Dél-Korea, a világ ötödik legnagyobb olajfogyasztó állama teljes kőolajimportra szorul. Az idén várhatóan 111 milliárd dollárt fordít olajbehozatalra, szemben a tavalyi 60 milliárd dollárral.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.