Közel tizenötezer állami kézben lévő gépjárműre vonatkozik az a július 15-től hatályos kormányhatározat, amely szerint csak minden második napon vehetik igénybe autóikat a dél-koreai köztisztviselők. A rendelet több mint nyolcszáz állami irodát és intézményt is érint, amelyekben a klímaberendezéseket nyáron az előírtnál egy Celsius-fokkal magasabb hőmérsékleten kell működtetni, télen pedig egy fokkal alacsonyabban. A kormány előírja azt is, hogy a közterületeken is takarékoskodni kell az energiával.
– Még az olajtermelő országok is szorítanak nadrágszíjukon, hogy a drasztikusan magas olajárak érájában takarékoskodjanak az energiával – indokolta a dél-koreai intézkedéscsomag szükségszerűségét Han Szeung Szú miniszterelnök. Mint mondta, „konkrét lépéseket hozni az energiatakarékosság érdekében nem választás kérdése, hanem a túlélésé”. A kormányfő ezen- kívül kilátásba helyezte újabb megszorító intézkedések bevezetését, ha tovább drágulnak az üzemanyagok. A kormány tervei között szerepel például az, hogy 2012-ig lecserélik az állami kézben lévő autók felét környezetkímélő, hibridhajtású személygépkocsikra.
A kormány azt reméli, hogy lépéseivel 6,6 százalékkal csökken az állami szektorban az energiafogyasztás. Elemzők ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy a kormány intézkedései inkább jelképesnek tekinthetők, hiszen azok csupán meghatározott számú járműre és épületre terjednek ki, Dél-Korea teljes energiafogyasztásának pedig csak négy százalékát teszi ki az állami szektor. Dél-Korea, a világ ötödik legnagyobb olajfogyasztó állama teljes kőolajimportra szorul. Az idén várhatóan 111 milliárd dollárt fordít olajbehozatalra, szemben a tavalyi 60 milliárd dollárral.

Kigyulladt a Penny logisztikai központja Veszprémben