Párizs kivezetné a válságból az uniót

A lisszaboni szerződés írországi elutasítása miatt nehezebb dolga lesz az európai uniós soros elnökséget mától betöltő Franciaországnak keresztülvinnie tervezett projektjeit, hiszen a közös európai védelmi, bevándorlási, energiabiztonsági és klímaváltozási politika kialakítása mellett arra is törekednie kell majd az elkövetkezendő fél évben Nicolas Sarkozy köztársasági elnöknek, hogy Európa számára kiutat találjon abból a válságból, amelybe az ír nem szavazat sodorta az uniót.

2008. 07. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A francia elnökség munkájának egyik fontos része, hogy a huszonheteket visszazökkentsük a normális kerékvágásba – utalt a napokban Jean-Pierre Jouyet, Franciaország európai ügyekért felelős minisztere országa uniós elnökségének egyik prioritására. A tárcavezető azonban hangsúlyozta, az írországi népszavazáson elvetett, az unió intézményrendszer megreformálására alkotott lisszaboni szerződést Párizs nem igyekszik mindenáron ráerőltetni az azt elutasító tagállamokra, sőt Nicolas Sarkozy július 11-én Dublinba utazik, hogy betekintést nyerjen a szerződést elvető írek gondolatvilágába.
A válságból való kilábalás mellett a francia elnök Európa globális súlyának megnövekedésére tesz majd kísérletet a rendelkezésére álló hat hónapban, többek között egy közös európai védelmi politika kialakításával, amelynek szerves részét alkotná egy európai haderő létrehozása. A koncepció alapján a közös európai védelem kérdése akkor mozdulhatna előre, ha létrejön államok egy olyan csoportja, amelynek részesei szorosabb védelmi együttműködést alakítanának ki, s amelyhez később a többi tagország is csatlakozhatna. A magot kezdetben a hat legnagyobb EU-tagállam – Nagy-Britannia, Franciaország, Lengyelország, Németország, Olaszország és Spanyolország – alkotná, akik tízezer fős sereggel járulnának hozzá az így hatvanezer fős haderőhöz. A bevándorlási politika tekintetében is egy uniós paktum megkötésére törekszik Párizs. A megállapodás értelmében az EU-ban megerősítenék a külső határok védelmét, a legális bevándorlásra vonatkozóan kvótákat vezetnének be, leállítanák a korábban érkezett illegális bevándorlók tömeges legalizálását, illetve a hazatoloncolások kérdésében is uniós szintű együttműködés létesülne. Sarkozy továbbá nagyobb figyelmet szentelne a klímaváltozásnak is egy olyan csomag elfogadtatásával, amely révén közös európai politikát alakítanának ki a globális felmelegedés és az emelkedő energiaárak elleni harcban.
A francia elnökség ideje alatt Nicolas Sarkozy egyik régóta dédelgetett álma, a mediterrán uniós terv is új lendületet kaphat. A francia államfő várhatóan július 13-án, a mediterrán országok csúcskonferenciáján harangozza be az EU és az unión kívüli mediterrán államok – úgymint Marokkó, Szíria, Izrael és Törökország – közötti együttműködés kiterjesztését a kereskedelemben, a közlekedésben és az energiabiztonság terén.

Charta-nyilatkozat. „Írország választói népszavazáson utasította vissza a lisszaboni szerződést”, tehát az európaiak többsége elutasítja a „neoliberális-neokonzervatív politikát” – áll a Szociális Charta szervezet nyilatkozatában, amely összeurópai népszavazást sürget a szerződésről. „Mi nem vagyunk euroszkeptikus nacionalisták. Viszont ragaszkodunk a munka jogaihoz a tőkével szemben, és ragaszkodunk az európai népek szabadságjogaihoz a polgári államokkal, a népellenes, xenofób nemzeti kormányokkal és az egyre elnyomóbb, reakciósabb jellegű európai bürokráciával szemben” – zárul a nyilatkozat, amelyet Tamás Gáspár Miklós mint támogató, Galló Béla mint a charta kezdeményezője és Vajnai Attila ügyvivő neve fémjelez. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.