Bolt nélkül maradt települések

Továbbra is spórolunk a megélhetésen, legalábbis ez derül ki a legfrissebb kereskedelmi statisztikákból. Áprilishoz képest májusban még kevesebbet vásároltunk: szerényen választottunk háztartási terméket, nem költöttünk bútorra, alig építkeztünk, s ma már luxusnak számít a könyvolvasás is. Mindezt leginkább a vidéki együzletes vállalkozások sínylik meg.

2008. 08. 04. 19:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem két és fél százalékkal maradt el tavalyhoz képest az év első öt hónapjában a kiskereskedelmi értékesítés, májusban pedig tovább csökkent a honi boltok forgalma. A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint a magyarok többsége továbbra is kénytelen szerényen összeválogatni, mi kerüljön a családi asztalra, de spórol a háztartási termékeken éppúgy, miként más tartós fogyasztási cikken is. Bár most van a szezonja, mégsem költünk építőanyagokra, májusban ugyanis az egyik legnagyobb visszaesés ebben a szektorban mutatkozott.
A csökkenés kicsit nagyobb, mint amire számítottak az elemzők, főként, ha a statisztikákat naptárhatástól megtisztítva, vagyis például az infláció mértékétől vagy az ünnepnapok számától függetlenül vizsgáljuk. – A tartós cikkek piaca már tavaly is bukdácsolt, idén pedig egyértelműen mélyponton van, bár mintha a ruházati termékek eladásának zuhanása megállt volna májusban – elemezte lapunknak a statisztikákat az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára.
Vámos György ezzel együtt bizakodó, szerinte az év harmadik negyedében meg kell állnia a zuhanórepülésnek, az élelmiszerek esetében legalábbis biztosan. A hazai mezőgazdaság ugyanis idén, úgy tűnik, az előzőnél jobb nyarat zár. Így a kínálat erős, ami azzal jár, hogy az áraknak csökkenniük kell. A szakértő szerint ráadásul az erős forint miatt az export helyett egyelőre a belföldi piac tűnik nyereségesebbnek. Ha az élelmiszerárak csökkennének, több árut vihetnének haza a vásárlók, ami lendítene a boltok forgalmán. A több termék pedig mindenképpen le kéne, hogy nyomja az inflációt is – jegyezte meg Vámos György, hozzátéve: a piac még bizonytalan, de több jel mutat abba az irányba, hogy előbb-utóbb megáll a zuhanás.
A kiskereskedelem mélyrepülésének áldozatai is vannak: ezek leginkább az együzletes vállalkozások, melyekből tavaly országszerte háromezer húzta le a rolót. A kisebb értékesítőhelyek csődje a szakértő szerint idén is biztosan eléri ezt a durván kétszázalékos arányt, s főként a vidéki településeken. Egyre több külföldi áruházlánc jelenik meg ugyanis nálunk, s a már meglévők is folyamatosan terjeszkednek, elvéve így a piacot a kevésbé tőkeerős kicsiktől. Emellett a vásárlóerő is jócskán megkopott, így a legtehetősebbnek mondható fővárosi agglomerációtól távolabb eső községekben – ahol az ország boltjainak húsz százaléka volt megtalálható 2007 végén – ma is folyamatos a boltszámcsökkenés. A legnagyobb, közel ezres csökkenést tavaly a Dél-Dunántúlon jegyezte fel a statisztika, amikor országosan a duplájára nőtt azon kistelepülések aránya, ahol már semmilyen üzlet nincsen – a négy évvel korábbi állapothoz képest. Szakértők szerint ezt a jelenséget erősen „segíti” az élelmiszerárak elszabadulása és a számos gazdasági megszorítás. Elemzők azt is megállapították, hogy egy modern (ezer négyzetméteres) kereskedelmi csatorna – vagyis hiper- vagy szupermarket – bárhol az országban közvetlen vonzáskörzetében három-négy-öt kisebb alapterületű hagyományos üzletet „tehet tönkre”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.