Hiszünk a változásban – olvasható egy irodaépületére kifüggesztett hatalmas transzparensen, amely Barack Obama elnökké választásához gratulál. Az USA fővárosában továbbra is a csodavárás jeleibe ütközhetünk. A Union Station egyik bejárata fölött Obama elnökválasztási kampányának egy kulcsszavát, a reményt olvashatjuk háromszor, úgy, hogy a hope szó „o” betűjét az egyik kólagyártó cég emblémája helyettesíti. A washingtoni főpályaudvaron nemcsak gyorséttermeket vagy elegáns butikokat találni, hanem McCain-, Hillary- és Obama-babákra szakosodott boltokat is.
A csodavárás hangulata szombat este a Kongresszusi Könyvtárba is beköltözött. Az épület a világ legnagyobb bibliotékájaként 120 millió tárgyat őriz, 22 millió darabos zenei gyűjteménye többek között Bach-, Beethoven- és Brahms-kottakéziratokat tartalmaz. De a magyar évad tiszteletére szombat este a tárlókban Liszt- és Bartók-kéziratokat is kiállítottak. – A csodák napjait éljük Washingtonban – így kezdte a magyar évadot megnyitó beszédét Hiller István kulturális miniszter a könyvtárban, arra utalva, hogy Bartók és Szigeti után majd hét évtizeddel a kortárs zene egyik legnagyobb élő magyar alakja, Kurtág György is ugyanazon a színpadon, a Coolidge teremben lép fel. – Ez pedig egy új csoda megteremtésének az alkalma – mondta a miniszter. Egyébként Bartók 1940-es Ötödik vonósnégyesének bemutatójához hasonlóan e koncert hangfelvételét is megőrzi a könyvtár, akárcsak Kurtág György erre az estére, Bartók tiszteletére komponált művének kéziratát.
A washingtoni közönség csodavárását jellemzi, hogy a nyolc dollár regisztrációs költséggel kapható, egyébként ingyenes jegyek hetekkel korábban elkeltek. Az ingyenesség nem az olcsóság szinonimája: Washingtonban sok kulturális program minimális regisztrációs díjért látogatható.
A Coolidge terem hallgató-ságának nem kellett csalatkozni: a Kurtág házaspár éterien tiszta, szeretetből és összhangból fakadó zongoramuzsikája magával ragadó, felemelő és ünnepi volt. A Kurtágot és Bartókot tolmácsoló Keller Quartet játéka már nem volt egyértelműen átütő – de ez az est nem is a kamarazenekarról szólt. A koncertet a Magyar Rádió, a National Public Radio és a European Broadcasting Union együttműködése révén az európai közönség tavasszal hallgathatja meg, az Egyesült Államokban több mint 180 rádióállomás fogja sugározni.
Kurtág György a koncert után a magyar kultúra követe címet kapta meg.
Kihúzták az ötös lottót