Arab tervek a magyar turizmusban

Hazánk  a jövőben arab befektetőcsoportok pénzéből használná ki elhanyagolt gyógyturisztikai adottságait. Április elején Budapesten vendégeskedett a világ egészségturisztikai elitje, melynek tagjai érdeklődnek a magyar lehetőségek iránt.

2009. 04. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az egyik legnagyobb szaúdi befektetőcsoport támogatásával rendezték meg április elején a 2. európai egészségturizmus-kongreszszust Budapesten, amelynek célja volt az is, hogy potenciális üzleti partnereket találjanak hazánk gyógyturizmusának fejlesztéséhez. Noha világszinten visszaesett a turizmus teljesítménye a gazdasági válság hatására, a gyógy- és wellnessturizmus továbbra is dinamikusan fejlődik. Nemzetközi összefüggésben hazánk az első öt, termálvízben leggazdagabb ország közé tartozik, Japánt, Izlandot, Olaszországot és Franciaországot követően. Ennek ellenére még sehol nem vagyunk a világ egészségiparának térképén.
Betudható ez annak is, hogy a rendszerváltás után az állam későn fedezte fel a termálkincseinkben rejlő üzleti lehetőséget. A fejlesztésre kiadott támogatások értéke 1998-ban hatmilliárd forint volt, s 2000-ig ez csupán egymilliárddal lett több. Áttörést hozott a 2001 januárjában megjelent Széchenyi-terv, amelyből valamennyi turisztikai pályázat közül az egészségturisztikai beruházások kapták a legnagyobb összegű állami támogatást. A dinamikus kezdet után azonban mostanáig mégsem sikerült utat törnünk a gyógyturizmus növekvő világpiacán, amely egy amerikai tanulmány szerint 2012-re elérheti a kétmilliárd dolláros forgalmat.
A kontinensen kialakult erős szociális háló miatt Európa, s így hazánk sem tud ma még erős versenytársa lenni például az egészségturizmusban szintén egyre meghatározóbb Ázsiának. Ugyanis e tekintetben elmulasztottuk tudatosan felépíteni imázsunkat, a kontinensről évtizedek alatt kialakult képet pedig nem fejlesztették, miközben a világ más területei – állami, magán- és adózási rendszerüket összehangolva – hatalmas fejlődésen mentek keresztül.
Éppen ezért jelenthet áttörést a 28 ország 300 résztvevőjével április elején megrendezett budapesti kongresszus, amelyen részt vettek az Arab-öböl országainak döntéshozói is, akik egyébként egészségügyi rendszerük hiányosságait úgy oldják meg, hogy állampolgáraik számára teljes mértékben finanszírozzák a külföldi gyógykezeléseket. Az esemény egyik fő támogatója az egyik legjelentősebb szakmai befektetőcsoport, a szaúd- arábiai Al Raya Group előremutató tárgyalásokat folytatott a magyarországi lehetőségekről.
– Az Arab-öböl országaiból azzal a céllal érkeztek hazánkba, hogy több területen is együttműködési megállapodást kössenek, és megismerjék az itteni beruházási terveket – közölte lapunkkal a szervezők nevében a Magyar Turizmus Zrt. Megtudtuk: a befektetők partnereket és tanácsadókat kerestek hazánkban terveikhez, s a gyógyvízhez kapcsolódó rehabilitáció iránt érdeklődtek a leginkább. A kongresszuson két állami szintű meghívásról és konkrét tárgyalások megkezdéséről is köttetett szóbeli megállapodás, amelyek a közeljövőben hivatalos formát öltenek mind az egészségügy, mind az egészségturizmus terén.
A kongresszuson külön tárgyaltak az unió egészségügyi szabadságjogokról szóló törvényjavaslatáról is, miszerint az eddig nemzetállami kompetenciába tartozó egészségügyben az ambuláns kezeléseknél az unión belül nagyobb szabadságjogokat kaphatnak a biztosítottak. Ha az Európai Parlament megszavazza, a jövőben több biztosított kaphatna államilag finanszírozott hozzájárulást akkor is, ha a kezelést külföldön venné igénybe – ez a lehetőség pedig kedvezően hatna a magyarországi egészségturizmus alakulására is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.