Támogatás szépséghibákkal

Tegnap volt a szociális üdülési csekkekre, a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány által évente kiírt pályázatok beadási határideje. Az érintettek szerint a lényegében változatlan feltételek miatt éppen az a réteg szorul ki az üdülési támogatásból, amelyik a leginkább rászorult lenne.

2009. 04. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap volt az utolsó nap, amikor a szociálisan rászoruló csoportokhoz tartozók beadhatták pályázataikat a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítványhoz (MNÜA), amelyik minden évben támogatást kínál a kedvezményes belföldi pihenésre. Ebben az évben az alapítvány honlapja szerint két és fél milliárd forint összegű üdülési csekkre pályázhatnak az alacsony jövedelmű nyugdíjasok, a fogyatékossággal élők és a legalább két gyermeket nevelő munkavállalók, valamint a szakiskolai tanulók. Az érintettek azonban sérelmezik azokat a szigorú feltételeket, melyek alapján szerintük a rászorultak egy része nem jut hozzá a kedvezményes lehetőséghez, így – más forrás híján – a nyaralásról is lemaradnak évek óta.
Idén azok a családok juthatnak 40 ezer forintnyi üdülési csekkhez 15 ezer forintos önrész megfizetése mellett, ahol a kérelmező nem keres többet havi bruttó 100 ezer forintnál, és legalább két kiskorút tart el. Megtudtuk: a kiírás miatt rengeteg felháborodott levél érkezik a Nagycsaládosok Országos Egyesületéhez (NOE), a tagok sérelmezik, hogy eleve nem pályázhat például az, aki gyesen, gyeden van, illetve táppénzt vagy rendszeres szociális járadékot kap, és az sem, akit tavaly támogatott az MNÜA.
– A feltételek láttán sokan el sem indultak a megmérettetésen, mert nem tudtak megfelelni a szigorú kiírásoknak – mondta el lapunknak Kormosné Debreceni Zsuzsa, a NOE szociálpolitikai ügyvivője, aki szerint a kiírások életszerűtlenek, s a nagyjából 140 ezer nagycsaládnak csupán egy szűk, néhány ezres rétegét segíthetik. Vázolta: a NOE éveken át próbált dűlőre jutni az MNÜA-val azért, hogy a többgyermekes (és egyáltalán a gyermekes) családoknak kedvezőbb pályázati feltételeket harcoljon ki, ám sajnos az érveiket egyáltalán nem hajlandók befogadni, még csak megérteni sem nagyon igyekeznek. Megtudtuk: tárgyalásaik során az MNÜA rendszeresen arra hivatkozik, hogy ők egy magánalapítvány, éppen olyan civil szervezet, mint a többi, ahol a kuratórium dönt a pályázati feltételekről, ezzel együtt nem feladata minden egyes rászorulót támogatni. – Holott annak fényében, hogy az MNÜA indulásakor több milliárd forintos állami forrást kapott, nem kezelhető teljesen magánjellegű szervezetként – véli az ügyvivő.
Értesüléseink szerint ugyanígy jártak a fogyatékossággal élők is, akik szintén többször tettek kísérletet arra, hogy az alapítványt meggyőzzék, a pályázati kiírás nem igazán felel meg a valós állapotoknak, vagyis többen maradnak le a támogatásról, mint ahányan igénybe tudják venni azt. Közülük idén azok pályázhattak, akiknek havi nettó bevételük nem több, mint 75 ezer forint, és tavaly nem nyertek az alapítvány hasonló pályázatán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.