Egyre kevesebbet vásárolunk

Egyre kevesebb pénzt költ a lakosság élelmiszerre, februárban ugyanis már 2,5 százalékkal maradt el a boltok forgalma tavalyhoz képest, míg januárban „csak” 2 százalékkal árultak kevesebb ennivalót idehaza az üzletek – közölte tegnap a statisztikai hivatal.

2009. 05. 03. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hónapról hónapra csökken Magyarországon az élelmiszerek forgalma – erre utalnak a Központi Statisztikai Hivatal tegnap kiadott friss számsorai. Eszerint februárban már 2,5 százalékkal maradt el az élelmiszert árusító boltok forgalma az egy évvel korábbi szinttől, míg januárban még „csak” 2 százalékos mínuszban voltak a kereskedők. Még az eladások több mint 90 százalékát lebonyolító hiper- és szupermarketek is több mint 2,5 százalékkal adtak el kevesebb árut, mint tavaly februárban, nem beszélve az önálló szaküzletek veszteségéről, ami magasabb, mint egy százalék – tekintve, hogy ez utóbbiak a piac kevesebb mint tíz százalékát fedik le, forgalomvesztésük tekintélyes.
Riasztóan gyorsan zuhannak a mutatók az élelmiszeren kívüli termékek esetében is, melyek januárhoz képest egyetlen hónap alatt egy egész százalékkal kisebb forgalmat produkáltak a második hónapban (egy százalék több száz millió forintot jelent). A magyar lakosságnak nincs pénze új bútorra, háztartási eszközökre, építőanyagra, ipar- és műszaki cikkekre – ezen árucikkeknél a visszaesés több mint 16 százalékos. A ruhaeladás feltehetőleg az akciós időszaknak köszönhetően „csupán” három százalékkal maradt el a tavalyitól, egyedül a használt cikkeknél nőtt a vásárlások mennyisége.
Februárban tehát még kevesebb pénze volt az embereknek költekezni, mint az év első havában, a vásárlók mindössze 536 milliárd forintot hagytak a boltok kasszáiban – szemben a januári 543 milliárddal.
A hazai kereskedelem mélyrepülése miatt egyre többen veszítik el állásukat: míg decemberről januárra kétezren, addig januárról februárra már négyezren kerültek utcára a szektorból. Csökkent a vállalkozások száma is a tavalyi 200 ezerről 194 ezerre, s az Országos Kereskedelmi Szövetség jóslata szerint idén számítani kell további boltbezárásokra, alapvetően komoly veszteségekre. A szakértők szerint ebben a gyászos helyzetben az általános forgalmi adó emelése nem eredményezi majd a remélt költségvetési bevételt, hanem még jobban visszaveti a bolti eladásokat, és erősíti a feketegazdaságot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.