Demszky Gábor magát liberálisnak nevező főpolgármester ismét lábbal tiporta a demokráciát, amelyre tizenkilenc éve hivatkozik – közölte lapunkkal Tarlós István, a Fidesz–KDNP frakciószövetség elnöke, miután az ellenzék kivonult a Fővárosi Közgyűlés tegnapi üléséről. A politikus elfogadhatatlannak tartja, hogy a főpolgármester – amint arról lapunk beszámolt – teljhatalmat akar magának minden téren, így a közterület-foglalások ügyében is. Előzőleg Demszky Gábor bejelentette: az MSZP–SZDSZ-es koalíció javaslatára a június végi közgyűlésre teszik át az ügyben érintett két szaktestület, így a fideszes vezetésű városképvédelmi bizottság jogköreinek elvonását jelentő rendeletmódosítási csomagot. Tarlós István csupán azt kérdezte volna, hogy a város vezetői akarnak-e egyáltalán egyeztetni erről a kérdésről az ellenzékkel. – A demokrácia, illetve a szabályzatunk alapján ön csak az interpellációs időszakban tehet fel kérdéseket – válaszolt Demszky, aki tegnap nem volt hajlandó magyarázatot adni arra, hogy miért tör teljhatalomra egy nagyrendezvény, mint például a Sziget Fesztivál vagy éppen egy virágárus engedélye ügyében.
A tanácskozás elején Bihary Gábor (MSZP), a súlyos bűncselekményekkel gyanúsított Hunvald György, illetve a III/II-es Kivágó Iván Györgyné utódja úgy tette le fővárosi képviselői esküjét, hogy az ülésen rajta kívül csak a 33 koalíciós képviselő jelentkezett be, az ellenzék a folyosón várakozott, az MDF három képviselője pedig el sem ment a tanácskozásra. A határozatképességhez 34 közgyűlési tag jelenléte szükséges.
A főpolgármester szerint az önkormányzati képviselők jogállásáról szóló törvény azon paragrafusa már nem létezik, amely előírta, hogy egy képviselő mandátuma ugyan megválasztásától – Bihary Gábor esetében a Legfelsőbb Bíróság döntésétől – él, de jogait csak az eskütétel után gyakorolhatja. Tarlós viszont aggályosnak tartja a történteket, és felvetette: ha visszaáll az önkormányzatok törvényességi ellenőrzése, a mostantól hozott döntések mindegyike jogellenes, Demszky Gábor pedig sorozatosan törvénysértő lehet. A jogszabály vonatkozó szakaszát egy alkotmánybírósági ítélet miatti törvénymódosítás valóban törölte. Mindezt Devánszkiné Molnár Katalin (MSZP) lapunknak úgy kommentálta: „Joghézag van, és ezt ki is használtuk.”
A közgyűlésen határozatképtelenség miatt több mint féltucatnyiszor kellett névsorolvasást tartani, amikor az ülés elején Demszky e nélkül szavaztatott újra, Tiba Zsolt főjegyző megjegyezte: „Aaz egyik képviselő tévedésből elaludt.” A főpolgármester szerint ez a szabályszegés nem súlyos, hiszen „az elmúlt 19 évben többször is így volt”.
Az ellenzék nélkül gépiesen szavazó koalíciós többség az áfaemelést áthárította a budapestiekre; a BKV járatain júliustól csaknem öt százalékkal kell többet fizetnünk: egy jegyért 300, a havi- bérletért pedig 9400 forintot. A képviselők több pályázatról is döntöttek, így a dél-budai tehermentesítő út megépítése és a fővárosi kerékpárkölcsönző rendszer kialakítása érdekében.
Nagy Márton alaposan helyretette a rémhíreket és hazugságokat terjesztő Magyar Pétert