Az utasokra hárítják az áfaemelést

Az idén esetenként az infláció háromszorosánál is magasabb lesz a fővárosi közszolgáltatási díjak emelése, miután az MSZP–SZDSZ-es városvezetés a június 7-én róluk is véleményt mondó fővárosi választópolgárokra terhelik a központi áfaemelést. Az ellenzék szerint a többségében automatikus emelkedés helyett a közműcégek helyzetét egyenként kellene megvizsgálni.

2009. 07. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elhagyott fejlesztésekből újítják fel a Margit hidat. Az M5-ös autópálya budapesti szakasza melletti közúti fejlesztés elhalasztásával, a kerékpárút-építésre, valamint a főváros dunai átkelőinek felújítására elkülönített keretek felhasználásával teremtené elő a városvezetés a Margit híd felújításához hiányzó több mint 17 milliárd forintot. Az ellenzék támogatja a híd tatarozását, azonban furcsállják, hogy a hetekkel ezelőtt még 13 milliárd forintosnak mondott beruházás hogy kerülhet most több mint a duplájába. Azt az elképzelést, hogy a kerékpárutak uniós támogatással épülnének, szakemberek is megkérdőjelezik, mert az önkormányzatnak sok esetben még a pályázati önrészre sincs fedezete. (Sz. Zs.)


Már június elején döntött a Fővárosi Közgyűlés a 20-ról 25 százalékra emelkedő áfa áthárításáról a BKV esetében, csütörtökön pedig a kéményseprési díjak több mint négyszázalékos emelésére tesz javaslatot Demszky Gábor szabad demokrata főpolgármester és csapata. Ennek megfelelően júliustól a tömegközlekedésért csaknem öt százalékkal kell többet fizetnünk: egy jegyért 300, a havi bérletért pedig 9400 forintot. A tanulóknak, a nyugdíjasoknak és a kisgyerekeseknek az eddigi 3550 forint helyett minden hónapban 150 forinttal emelkednek a terhei.
Ha a fővárosi képviselők elfogadják, a jövő hónaptól 71 forinttal, 1773 forintra növekszik az egyedi működő kémény tisztítási díja, míg működő gyűjtőkémény esetén 158 forinttal többet, 3955 forintot kell fizetni a kéményseprésért. Mindkét esetben az előterjesztők a közműcég várható jelentős veszteségével indokolták az áthárítást, több tízmillió forintos bevételkieséssel számolva.
A többi közszolgáltatás esetében a korábbi döntések alapján nincs is szükség külön döntésre, ugyanis az áfaemelkedést a cégek saját hatáskörükben terhelik a fogyasztókra. Ezt azért tehetik meg, mert a víz, a csatornahasználat, a szemétszállítás és a szennyvízszippantás díjait nettó értékben határozták meg.
Bagdy Gábor, a KDNP fővárosi frakcióvezetője, a gazdasági bizottság tagja szerint nem lehet a végtelenségig növelni a budapestiek kiadásait. Javaslata szerint a városnak egyenként kellene megvizsgálnia a közműcégeket, valóban rászorulnak-e a többletbevételre, vagy a vízművek és a csatornázási művek esetében inkább a menedzsmentdíjból vagy az osztalékból kellene-e lecsippenteni. Hiába kerestük az ügyben Somlyódi Csabát, a gazdasági bizottság MSZP-s elnökét, lapzártáig nem sikerült elérni.
Az év elején, amikor az áfaemelés még szóba sem került, lapunk megírta: Budapesten 2009-ben egy átlagos, négytagú családnak legalább 42 ezer forinttal emelkednek az éves kiadásai. A fővárosi balliberális többség által elfogadott, esetenként a tervezett 3-4 százalékos infláció kétszeresét-háromszorosát meghaladó mértékű díjemelések összesítése szerint azonban az emberek költségeinek végösszege akár további 10-20 ezer forinttal is többre rúghat. Júliustól ezek a költségek nőhetnek további ezrekkel.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.