Bizottsággal a fővárosi közpénzek nyomában

Budapesten a rendszerváltozás, pontosabban Demszky Gábor SZDSZ-es főpolgármester 1990-es megválasztása óta először vizsgálhatja egy többpárti vizsgálóbizottság a fővárosi önkormányzat nagyberuházásainak visszásságait. A Fővárosi Közgyűlés által KDNP-s vezetéssel megszavazott testület csütörtökön kezdi meg munkáját, amelyről novemberig kell jelentést tennie.

2009. 07. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem állítom, hogy a fővárosban nincsen korrupció, és mindenkit arra biztatok, ha vannak bizonyítékai, akkor tegyen feljelentést – magyarázta az ellenzék kezdeményezte vizsgálóbizottságok létrehozásának rendszeres koalíciós megakadályozását Demszky Gábor négy évvel ezelőtt lapunknak adott interjújában.
Vélhetőleg a júniusi EP-választáson aratott elsöprő ellenzéki győzelem késztethette az efféle „filozófiát” azóta is hangoztató MSZP–SZDSZ-es városvezetést, hogy átgondolja eddigi politikáját. Bagdy Gábor, a KDNP fővárosi frakcióvezetője kezdeményezésére végül nem tudták megakadályozni, hogy felálljon az a vizsgálóbizottság, amely elsősorban a fővárosi nagyberuházások költségdrágulásait venné górcső alá. A javaslatot a szabad demokrata Bojár Iván András átszavazása tette sikeressé a Fővárosi Közgyűlés legutóbbi ülésén.
– Csütörtökre összehívtam a „paritásos” bizottságot, amelynek négy koalíciós és velem együtt négy ellenzéki tagja van – mondta a testület elnöke, a kezdeményező Bagdy Gábor. Mint azt a javaslatban is jelezte, elsősorban a nagyberuházások visszásságaival, drasztikus költségnövekedéseivel foglalkozna a testület, de erről pontosan az alakuló ülésen döntenek. Konkrétan utalt arra, hogy a négyes metró eredetileg 320 milliárd forintra tervezett beruházása már 520 milliárdnál tart. Legutóbb pedig a Margit híd felújítása ügyénél derült ki, a még hetekkel ezelőtt is 13 milliárdosként hirdetett munkát még 30 milliárd forintból sem tudják elvégeztetni.
Ismert, a fővárosi balliberális többség eddig nagyvonalúan kezelte a botrányokat. Nem járt következménnyel, hogy a csepeli szennyvíztisztító beruházásától tízmilliárd forintot vont el az EU, de az sem, hogy a BKV-nál az elmúlt években számtalan gyanús tendert kellett visszavonni, miközben szintén milliárdokat költöttek tanácsadásra.
Szabadai Viktor, a vizsgálóbizottság SZDSZ-es tagja kérdésünkre megismételte a testület felállítását leghevesebben ellenző MSZP érveit, amelyek szerint már minden adatot ismernek a felsorolt ügyekben, a vizsgálatra pedig ott van az ellenzéki vezetésű pénzügyi ellenőrző bizottság.
Nem mellékes: az állandó fővárosi bizottság tagjainak zömét a balliberálisok adják, és a fideszes elnök, György István javaslatait, többek között az útfelújítási visszaélések vagy a kétes ingatlanügyletek tárgyalásakor rendre leszavazták. Bár a Fidesz és a KDNP feljelentéseket is tett, sőt több esetben nyomozást indítottak a hatóságok, az eljárások szinte mindig „elvesztek” a bürokrácia útvesztőiben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.