Vojnik kórházvezetőket vádol

Áltények az egészségügyi elvonásokról szóló hírek – így látja a szaktárca államtitkára, Vojnik Mária, aki a parlament egészségügyi bizottságában volt kénytelen szembesülni a bíráló megjegyzésekkel. A Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház főigazgató főorvosát egyenesen a Titanic kapitányához hasonlította, aki rosszul kormányzott és hagyta a hajóját elsüllyedni.

Tolcsvai L. László
2009. 07. 04. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt években sosem látott mértékű elvonással rombolta le a magyar egészségügy minőségét a kormányzópárt – jelentette ki Nagy Kálmán KDNP-s országgyűlési képviselő a parlament egészségügyi bizottságának tegnapi kihelyezett ülésén Miskolcon. A honatya kijelentését éles vita kísérte.
Kökény Mihály bizottsági elnök összefogást kért a grémium tagjaitól, valamint az észak-magyarországi kórházak vezetőitől a kilátástalan finanszírozási helyzet megoldására.
Vojnik Mária, az egészségügyi tárca államtitkára éles kritikával próbálta meggyőzni tévedéseikről a kritikus hangú felszólalókat. Különösen Csiba Gábort, az anyagi gondokkal küzdő Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház főigazgató főorvosát. Vojnik azt bizonygatta, hogy nem a finanszírozással van baj, hanem az intézmény menedzsmentje kezeli rosszul a gazdasági ügyeket. – Az adatok azt mutatják, vannak még tartalékok bizonyos területeken, amelyeket elsősorban jobb együttműködéssel lehet kiaknázni – magyarázta.
Csiba Gábor ugyanakkor elmondta, hogy az eddig rentábilis betegellátó centrum júliustól havi legalább 200 millió forintos hiánnyal számol, s előfordulhat, hogy augusztusban már a közüzemi számlák kifizetése is nehézségekbe ütközhet az egészségügyben gyakorlattá vált pénzelvonások miatt. Vojnik erre azzal vágott vissza, hogy a főigazgató – a Titanic kapitányához hasonlóan – rosszul kormányozta hajóját, s hagyja elsüllyedni. Az államtitkár emlékeztetett: Borsod legnagyobb kórháza nem veszteséges. Úgy vélte, áltények az elvonásokról szóló hírek, s ezt azért hangsúlyozza, mert éppen a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kórház és Egyetemi Oktató Kórház az, amelynek annyira jók az anyagi kondíciói, hogy az úgynevezett Pólus programot külső segítség nélkül, saját működési keretéből finanszírozta.
Csiba cáfolta Vojnik Mária többletfinanszírozásról szóló szavait, mondván: 480 millió forinttal ugyan emelkedett a normatív támogatás a tavalyihoz képest, de az államtitkár figyelmen kívül hagyja, hogy például az előző évhez képest duplájára bővült a traumatológia ellátórendszere. Itt említette még a többletfeladatok kifizetésével összefüggő terhet, s a forgalmi adó, valamint a bérek öt-öt százalékos emelkedését. Ez a plusz fizetnivaló a kórház estében 750 millió forintot jelent a 480 millióval szemben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.