Krízisalap: csepp a tengerben

Valószínűleg csak egy szűk rétegnek juthat egyszeri vissza nem térítendő támogatás abból a krízisalapból, amelyet a kormány még júniusban hozott létre a „nemzetközi gazdasági válság társadalmi hatásainak enyhítésére” – derült ki a tegnapi kormányszóvivői tájékoztatón. Az önkormányzatoknál igényelhető legalább 20, de legfeljebb 100 ezer forintos támogatást az érintettek egy része alamizsnának tartja, Orbán Viktor, a Fidesz elnöke pedig korábban az MSZP választási pártkasszájának nevezte az úgynevezett szolidaritási alapot.

2009. 08. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Formanyomtatványon, a helyi jegyzőknél kell igényelni azt a támogatást, amelyet a kormány szolidaritási intézkedéssorozatában augusztustól novemberig az önkormányzatok és a nyugdíjfolyósító igazgatóság segítségével a válság miatt rászoruló családoknak biztosít – jelentette be tegnap Budai Bernadett kormányszóvivő. Kiemelte, a kabinet júniusi döntése óta közel 6 milliárd forint gyűlt össze a kríziskezelő programra. A válság miatt krízishelyzetbe jutott családok közül csak azok részesülhetnek 20, 50 vagy rendkívüli méltányosságként 100 ezer forint egyszeri, vissza nem térítendő támogatásból, akiknél az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a minimálbér nettó összegét, pontosan 57 815 forintot. Emellett még feltétel, hogy a válság kezdetének számított 2008 szeptembere óta az igénylő elvesztette a munkahelyét vagy jövedelme legalább 20 százalékkal csökkent, netán esetleges lakáscélú kölcsönének törlesztőrészlete ugyanilyen mértékben nőtt. Különös méltánylással azok a családok kaphatnak akár 100 ezer forintot, akiknél a fenti jövedelmi, adóssági értékek elérik vagy meg is haladják a 30 százalékot, vagy legalább három, 18 év alatti gyermekről gondoskodnak. Feltétel lehet még a kérelmező egészségi állapotának romlása, de kizáró ok, ha nyugellátásban részesül, illetve az önkormányzattól az idén már kapott 15 ezer forintot meghaladó átmeneti segélyt, vagy arra jogosultként már folyamatban lévő kérvénye van. A kérelmeket az önkormányzatok ügyfélszolgálatán vagy az interneten is beszerezhető nyomtatványokon lehet benyújtani. Igazolás szükséges a jövedelemről, a lakáskölcsön emelkedéséről. A 22 munkanapnál nem hosszabb eljárásban a jegyzők csak a jogosultságról döntenek, a tényleges támogatási összeget az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság regionális igazgatósága határozza meg. A döntések ellen jogorvoslatnak helye nincs.
Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnöke szerint a támogatás olyan szűk réteget érint csak, hogy az kevesebbet ér mint csepp a tengerben. – Ismét nem egyeztettek velünk, én is csak egy rádióműsorban hallottam, hogy az önkormányzatok az alapban összegyűlt pénzek 3 százalékát felhasználhatják majd a többletfeladatra. Munkahelyteremtésről, a télen várható fűtési krízis kezeléséről szó sincs – fűzte hozzá.
Bár a kormányszóvivő szerint nyolc civil szervezet felügyeli a pénzosztást, az érintettek egy része alamizsnának tartja. A KDNP tiltakozott, hogy a krízisalap jelentős részét az áramszolgáltatók túlfizetésből származó profitjából töltötték fel, holott az a fogyasztóknak járna vissza. Orbán Viktor, Fidesz-elnök pártja júliusi kongresszusán leszögezte: „aki a szocialisták által kitalált szolidaritási alapba befizet, az valójában egy MSZP-s választási pártkasszába fizet be”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.