Ki lesz a blog mai bajnoka?

Badacsony T. Örs
2009. 09. 25. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sosem voltak illúzióim a blogokkal kapcsolatban. Ki egy sör mellett engedi ki a gőzt a barátaival, ki a számítógép elé ül, és billentyűkbe fojtja a bánatát. Bár sokak szerint véleményformálás, és ezért veszélyes is lehetne, de nem az. Vannak hasznos blogok is, de szerintem ez a ritkább eset. Előfordul, hogy valaki magvas gondolatait osztja meg a júzerekkel, és van a többség, aki összetévesztette a pszichológusát a klaviatúrával. Szögezzük le, agysebészblog nincs, valószínűleg ők nem is érnek rá blogolni. Tehát nekünk megmaradnak az önjelölt váteszek, akik a virtuális tér látszólag korlátlan világát nem kímélik gondolataiktól. Mondhatnánk, a szellem szerényebb képessége még nem ok arra, hogy bárkit is megfosszunk az észosztás lehetőségétől, hiszen mindenki felnőtt ember, és majd eldönti, hogy most „megtudta a tutit, vagy sem”. De mivel a világ olyan, amilyen, megkerülhetetlen a kérdés: ki terheli leginkább gondolataival a gyanútlan internetezőket?
A Goldenblog.hu oldal – idén ötödszörre – meghirdette tíz kategóriában a legjobb blogok versenyét. De ők se bíztak mindent a véletlenre, azaz az olvasóra, mert egy kategóriát kivéve (mainstream) egy talányosan kiválasztott zsűri (jelölők + a Heti Világazdaság munkatársai) dönti el, ki a legjobb. Nagyjából ilyen lett a végeredmény. Hogy milyen a legjobb gasztroblog, az ízlés dolga, bár vitathatatlanul elitista, de hihetetlen, hogy nincs az első tízben a Bűvös szakács. Viszont a Malackaraj első helye jogosnak tűnik. Ma már az is konyhai forradalom, ha egy recept nem a vegetával kezdődik.
De nézzük a kultúrát: az első helyezett a szlengszótár, azaz Nyelvész Józsi a maga neoprimitív szövegeivel, ami persze jópofa, de miért kell ezt erőltetni? Szinte látom magam előtt a belvárosi értelmiségit, aki – legyünk stílusosak – tolja a zsenáns dumákat, és az ebédidőben vihogó yuppie-k kommentelnek. És ezek a népszerű blogok, bár némi stíluselemzés után vagy azt kellene mondanunk, hogy Józsi iskolát teremtett, vagy azt, hogy ügyes, mert több olyan honlap van, amelyik méltán pályázhatna a nyelvrombolásdíjra, és nyelvezetében kísértetiesen hasonlít az általam említettre, de ezek természetesen csak feltételezések. A második Laudator.blog, kellemes meglepetés, vagy a zsűrin fogott ki a latin, vagy elfogta őket a nosztalgia, amikor még nem volt kínos, ha valaki ismerte a történelmet vagy a mitológiát. De ne legyen korai az öröm, itt a bronzérmes rapnyelvoldal, ami tulajdonképpen szlengszótár. Szóval ez Magyarország 2009-ben.
(www.goldenblog.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.