Változott a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) fellépése abban a hónapok óta húzódó csörtében, amely a beszállítók és a kereskedők feszülő viszonyát hivatott rendezni. A versenyhatóság legújabb álláspontja szerint a politikusoknak célszerűbb lenne visszavonni a köztársasági elnök által megfontolásra visszaküldött törvény szövegét, s helyette kikényszeríthető etikai szabályokat bevezetni a beszállítók és a kereskedők üzleti viszonyának rendezésére. A GVH tegnap kibocsátott állásfoglalásában arra hivatkozik, hogy a gyengén teljesítő cégek hátrányait az állam törvénnyel sem tudja megszüntetni, sőt, leállna a fejlődés motorja, ha így próbálnák piacon tartani a kicsiket.
– Vitatjuk a versenyhivatal álláspontját, és továbbra sem látunk más megoldást, mint hogy törvény által mentsük meg a magyar agráriumot – mondta lapunknak az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának elnöke, aki szerint nyilvánvaló, hogy egyes csoportok érdekeit sérti a készülő törvény, ezért annak jogi úton próbálnak gátat vetni. Font Sándor szerint a GVH a globalista multinacionális szemléletet képviseli, ha szerinte az állam nem avatkozhat be a piaci versenybe, miközben lassan ott tartunk, hogy az áruházláncok a termékek önköltségi ár alatti átadásra kényszerítik a beszállítókat. – Ezt és az indokolatlan sarcolást vissza kell szorítanunk, ugyanakkor a hét végére elkészülő módosításokban figyelembe vettük valamennyi érintett érdekeit – közölte a fideszes szakpolitikus, hozzátéve: a mezőgazdasági bizottság hétfőn tárgyal a módosításokról, így akár még aznap szavazhat a parlament az új beszállítói törvényről.
Törvény helyett a GVH szerint átláthatóbbá kell tenni a szerződéseket, s főként a jelentős piaci erővel bíró multiknál lehetne bevezetni sajátos tájékoztatási szabályokat. Meg kell tiltani a tisztességtelen fizetési feltételek alkalmazását is, ám mindehhez nem vadonatúj törvényre, hanem a már meglévő kereskedelmi törvény módosítására van szükség – véli a hivatal.
Eközben a Világgazdaság úgy értesült: a napokban azt vizsgálja a GVH, hogy a Tesco, a Metro és az Auchan áruházak vállalásuknak megfelelően átalakították-e a beszállítói szerződéseiket. Erre büntetés nélkül kötelezte őket a hivatal, pedig piaci erőfölénnyel való viszszaélésre utalt a kereskedők visszáruval, kötbérrel, minőség-ellenőrzéssel, tájékoztatással és akciókkal kapcsolatos szerződési gyakorlata.
Orbán Viktor bejelentést tett a kereskedelmi kamarával való együttműködésről