Nem dolgozták fel a génkezelt lenmagot

Nem dolgozták fel más élelmiszerekbe és takarmányként sem használták fel azt a kanadai eredetű génkezelt lenmagot, amiből másfél tonnányi került Hollandián keresztül, vélhetőleg más áru neve alatt, illegálisan hazánkba.

2009. 10. 11. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Leginkább a bioéletmód hívei között népszerű étkezési lenmagként került bolti forgalomba Magyarországon az a génkezelt élelmiszer, amelyik Kanadából származik, és holland szállítmányként érkezett több uniós ország közül hazánkba is. Bognár Lajos, a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) Központ élelmiszerlánc-biztonsági elnökhelyettese az egyik kereskedelmi csatorna reggeli műsorában elmondta: idehaza a termék étkezési lenmagként került a polcokra, 250 és 500 grammos kiszerelésben. Elvileg könnyen felismerhető a termék, mivel csomagolásán olvasható, hogy Hollandiából származik, illetve a szavatossági ideje 2010. április végén jár le, az ugyanakkor nincs ráírva, hogy génkezelt alapanyagból készült. Ezen adatok megfigyelésével a vásárlók elvileg mégis elkerülhetik, hogy az Európában tiltott élelmiszer kerüljön a családi asztalra. Információink szerint a kereskedők tegnap már gondoskodtak a gyanús termékek visszahívásáról.
Arra a kérdésre, miszerint a lenmagnak van-e káros hatása az emberi szervezetre, az elnökhelyettes elmondta: mivel az unióban eleve nem engedélyezik a génkezelt élelmiszereket, ezért nem is vizsgálják őket, tehát a tiltott termékekről kevés a tudományos információ. – Nem lehet tudni, pontosan milyen hatással van a környezetre, az emberre és az állatokra a GMO-lenmag, és éppen ebben rejlik a veszélye – mondta Bognár Lajos, aki szerint ennek ellenére a termék jelenleg nem jelent közvetlen élelmiszer-biztonsági problémát. Bognár Lajos szerint erősen megkérdőjelezhető, hogy a kanadai, illetve a holland közvetítő cég gondosan járt-e el akkor, amikor az unió piacán üldözött élelmiszert ide szállították. Arról ugyanakkor nem beszélt, hogy a magyar hatóságnak van-e felelőssége abban, hogy a lenmag hazánkban bolti forgalomba is került. Időközben kiderült, takarmányozási célokra nem használták a GMO-lenmagot – mondta el kérdésünkre Dékány András, az agrártárca szóvivője. Megtudtuk: ezt a lenmagot már Kanadában is betiltották 2001-ben, így biztos, hogy más termékről szóló bizonyítványnyal, illegálisan került az uniós piacokra.
Az MGSZH lapunkat úgy tájékoztatta: az 1500 kilogrammos szállítmány minősítő bizonyítványnyal érkezett Hollandiából Magyarországra. Azt, hogy GMO-lenmag kering a közös piacon, a német élelmiszer-biztonsági hivatal észlelte és jelezte a többi tagországnak az e célt szolgáló gyorsriasztási rendszeren keresztül. A szóban forgó tétel esetében idehaza külön laboratóriumi vizsgálatra nincsen szükség, mert azt a német hatóság már elvégezte, és egyértelmű, hogy nálunk is erről a lenmagról van szó – áll a hivatal tájékoztatásában. A raktáron lévő mennyiséget az MGSZH zárolta, s azt a hatóság engedélyével visszaszállítják Hollandiába, s megsemmisítik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.