Nyugdíjkasszákat bírságolt a PSZÁF

Munkatársunktól
2009. 10. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megbírságolta a magánnyugdíjpénztárakat a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF), mert túl későn juttatták el a befizetéseket a tagok egyéni számláira. Mint arról lapunk már hírt adott, előfordult, hogy közel egy évvel a befizetés után még nem jelentek meg a tagok számláin az összegek. A pénztárak eleinte arra hivatkoztak, hogy át kell alakítaniuk a nyilvántartási rendszerüket a választható portfóliós rendszerre való átállás miatt, ám úgy tűnik, hogy az átalakítások igen lassan mennek.
A PSZÁF a ma nyilvánosságra hozott határozata szerint 17 esetben szabott ki bírságot, illetve írt elő kötelezettségeket magánnyugdíjpénztárak számára. A kirótt bírságok együttes összege 12,6 millió forintra rúg.
A hivatalos indoklás szerint az érintett magánnyugdíjpénztárak késedelmesen dolgozták fel az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivataltól (APEH) megkapott tagdíjbevallási és befizetési adatokat. Emiatt pénztártagjaik befizetett tagdíjait is csak késve tudták beazonosítani és lekönyvelni a tagok egyéni számláin.
A pénzügyi szervezetek felügyelete által kért adatszolgáltatások alapján megállapítható volt, hogy a szankcióval sújtott magánnyugdíjpénztáraknál – noha az adóhatóságtól 2009. április 2. óta havonta folyamatosan megkapták a tagokra vonatkozó bevallási adatokat – 2009. június 30-ig egyáltalán nem könyvelték le a tagok egyéni számláira azok tagdíjait.
Ez sértheti a pénztártagok érdekét, hiszen az APEH-tól átutalt tagdíjak hónapokig a pénztári közös számlán parkolnak, s nem kerülnek át a választható portfóliós rendszer a tagot megillető portfóliójába, ahol esetleg jobb hozamot produkálnának. A nagyobb részvényhányaddal bíró portfóliók az év második felében ugyanis egész jól teljesítettek.
Emellett több magánnyugdíjpénztár esetében az volt az intézkedés oka, hogy hibásan, késve vagy egyáltalán nem küldték meg adataikat a felügyelet által működtetett Pénztárak Központi Nyilvántartása részére.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.