Talán nem meglepő, hogy a jövedelmi viszonyok alapján Budapest áll az első helyen abban a rangsorban, amelyet a GfK Hungária piackutató vállalat állított fel egy évvel a válság kirobbanása után. A magyar háztartások vagyoni helyzete, ezáltal a kereskedelemben megjelenő vásárlóerejük szerint összeállított sorrendben Budapestet és Pest megyét Fejér megye lakossága, illetve Komárom-Esztergom, Győr-Moson-Sopron és Vas megye polgárai követik. Habár a jövedelmek tekintetében a főváros, azon belül is Budaörs áll az első helyen, a vásárlóerő szempontjából mégis Csopak az, ahol a legtehetősebb polgárok élnek a GfK szerint. Bátrabban költekeznek a lakosok Telkiben, Hévízen és Törökbálinton is, valamint Tiszaújvárosban és Tihanyban.
– A háztartások vásárlóerejét nem csupán a vagyoni helyzetük határozza meg, hanem több tényező is befolyásolja, például az étkezési-vásárlási szokások, a településen található boltok száma, sőt a település mérete is számít – magyarázta Kui János, a GfK Hungária kereskedelmi igazgatója. Hozzátette: a hagyományos kelet–nyugati megosztottság e tekintetben is tetten érhető hazánkban. Az ország nyugati részén kívül az elmúlt időszakban mindenütt az országos átlag alatt költekeztek az emberek. Ez azt jelenti, hogy a jövedelmük mostanra jóval alacsonyabb, mint amekkora egy átlagcsalád megélhetéséhez szükséges lenne Magyarországon. A legszegényebb polgárok Szabolcs-Szatmár-Bereg, illetve Jász-Nagykun-Szolnok megyében élnek. Előbbiben a vásárlóerő az országos átlag csupán 85 százalékát teszi ki, utóbbiban valamivel több, mint 92 százalékát. Hasonlóan nehéz helyzetben vannak a Békés megyeiek is, továbbá a legnagyobb nehézséggel küszködő öt településből Szendrőlád és Vilmány Borsod-Abaúj-Zemplén megyében található. A legnehezebb helyzetben az idei adatok szerint a Jász-Nagykun-Szolnok megyei Tiszabő van, ahol az egy főre jutó általános vásárlóerő az országos átlagnak mindössze a 42,6 százalékát éri el.
A GfK egy másik felmérésében azt is megállapítja: az elmúlt közel egy év egyértelmű nyertesei idehaza a szupermarketek, amelyek két százalékkal növelték értékbeli részesedésüket a háztartások napi bevásárlásaiból. Ezzel együtt a korábbiaknál jóval több önálló bolt döntött a vásárlások elmaradása miatt a kényszerű bezárás mellett.
Orbán Viktor bejelentést tett a kereskedelmi kamarával való együttműködésről